'Türkiye Vuracaktı Ama...'!

Erdoğan’a yakın isim anlattı: Başbakan Türkiye’de olsaydı, izin verir ve uçağı düşüren bataryalar yok edilirdi.

'Türkiye Vuracaktı Ama...'!

 

Türkiye gazetesinin haberine göre, Suriye’nin Türk jetini düşürmesiyle başlayan süreçte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üst üste yaptığı toplantılarda konuşulanların detayları ortaya çıkmaya başladı. Saldırı sırasında Başbakan Erdoğan’ın Brezilya’da bulunmasının, karşı bir girişimi engellediği de Ankara kulislerinde konuşuluyor.
 
Başbakan’a yakın isimlerin aktardığına göre, Başbakan Türkiye’de olsaydı uçağı düşüren bataryaları yok etmek gündeme gelecekti. Brifinglerde Türkiye’nin Suriye’den ‘Özür ve tazminat talebinde’ bulunmasının Esad’ın işine geleceği sonucuna varıldı.’Tazminat, özür talebi veya Türkiye’nin savaş girişiminde bulunması gibi bir yaklaşım Esad’ın Devlet Başkanı olarak muhatap alınmasını sağlar. ‘ ifadelerine yer verildi.
 
Yapılan analizlerde, ‘Tezleri doğrulanmış, Ortadoğu’da güç kazanmış ve Esad’ın gitmesiyle daha çok güç kazanacak bir Türkiye, İsrail’in işine gelmez. O sebeple İsrail’in, Rusya, İran, Çin ve Suriye ittifakının neresinde durduğunu iyi değerlendirmek lazım’ denildi.
 
Erdoğan’ın ‘ihlal olursa Suriye uçaklarının vurulacağına’ yönelik açıklamasına dair de şu bilgiler yer aldı:
 
Son 1 yıl içinde Suriye, hava sahamızı 102 defa ihlal etti. Suriye ‘Bizim sınırımız ihlal edildi, vurduk’ diyorsa demek ki Suriye, mutabık kalınan angajmanı değiştirmiş. O değiştirmişse Türkiye de değiştirecektir. Bundan daha doğal bir şey olamaz.
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER