'Türkiye Bunu İçine Atamaz'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait RF- 4E tipi keşif uçağını Suriye'nin düşürmesi eyleminin kabul edilemez olduğunu, Türkiye'nin bunu içine atmasının mümkün olmadığını söyledi. Sınır ihlali yapılıp- yapılmadığının henüz belirlenemediğini belirten Çelik, "İhlal bahane edilerek uçak düşürülemez. Sınır ihlalinde uçak düşürülürse komşu ülkeler arasında bir dostluk olmaz. Bu konu diplomatik yollarla çözülüyor" dedi.

'Türkiye Bunu İçine Atamaz'

Bakan Faruk Çelik, Mustafakemalpaşa İlçesi’nde bulunan Bükköy Maden'de 19 işçinin öldüğü maden kazasından sonra, ölen işçilerin aileleri tarafından kurulan, Maden Şehitleri Aileleri Dayanışma Derneği’nin açılışına katıldı. Burada konuşan Bakan Çelik, 10 Aralık 2009 tarihinin Mustafakemalpaşa'ya ateş düşürdüğünü söyledi. Kaza sonrası göçükten bir kişinin bile canlı çıkması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Bakan Çelik, madenciliğin, ekmeğini taştan çıkartma mesleği olduğunu, büyük fedakarlık ve cesaret gerektirdiğini bildirdi.

Türkiye'de, maden ocaklarında görülen kazalarda ölen işçilerin sayısında büyük azalma olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

"1990 yılında 547 maden işçisini şehit verirken bu rakam 2010 yılında 131’e düştü. Bakanlık olarak iş güvenliği konusunda çalışmalarımız sürdürülüyor. Bildiğiniz gibi İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Meclis'ten geçti."

Konuşmasının ardından Bakan Çelik'e, kurulan Maden Şehitleri Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Nihat Hanay tarafından üzerinde göçükte yaşamını yitiren 19 madencinin fotoğrafı bulunan plaket verildi. Tören, madenciler için duanın okunmasının ardından sona erdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen F4 Türk Askeri uçağı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Olayın araştırıldığını belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Eğer sınır ihlali olduysa uçağı düşürmek mi gerekli ? Sınır ihlalinde uçak düşürülürse komşu ülkeler arasında bir dostluk olmaz. Bizim Yunanistan ile devamlı sınır ihlali sorunumuz var. Bu konu diplomatik yollarla çözülüyor. Bu eylem kabul edilemez. Bu konu araştırılacak ve her türlü diplamatik uygulama harekete geçirilecek. Türkiye'nin bunu içine atması mümkün değil. Sınır ihlali mi oldu, ne olduğu henüz kesin değil. İhlal bahane edilerek uçak düşürülemez. Yoğun bir diplomasi trafiği devam ediyor."

Bakan Çelik, Eskişehir'de bir imalathanede meydana gelen ve 4 kişinin öldüğü patlamayla ilgili soru üzerine, "Makine imalatı için ruhsat alan işyerinin patlayıcı imal etmesi sonucu kaza meydana geldi. Patlama nedeniyle 4 kişi yaşamını yitirmiştir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2012, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER