Türkiye Artık Yönlendirilen Bir Ülke Değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Türkiye'nin artık gündemi belirlenen, yönetilen ve yönlendirilen bir ülke olmadığını belirtti.

Türkiye Artık Yönlendirilen Bir Ülke Değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Küreselleşme Sürecinde Türkiye'' konferansında yaptığı konuşmada, Kayseri Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde meydana gelen patlamadan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, şehitlere Allah'tan rahmet, Türk Milleti, yakınları ve sevenlerinine baş sağlığı diledi.
Türkiye'nin artık gündemi belirlenen, yönetilen ve yönlendirilen bir ülke olmadığına dikkat çeken Çelik, ''Biz Arap baharıyla ilgilendiğimizde, bazıları bunu aklına sığdıramıyordu. Biz bu coğrafyada 75 milyon nüfusuyla küresel yöneten ve yönlendiren idarenin aktif ve etkin bir üyesi olma yolunda gayret gösteriyoruz. Bugünkü dünyada haklı kuvvetli değil, kuvvetli haklı kabul ediliyor. Onun için biz güçlü olmak zorundayız'' diye konuştu.
''Bir taraftan kendimiz olacağız bir taraftan dünyadan kopmayacağız'' diyen Çelik, şöyle konuştu:
''Ağaçtan kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder. Sıkı sıkıya ağacın unsuru olacağız, ama kendimiz olarak kalacağız. Yıllarca bize yanlışları doğrular olarak ezberlettiler. Cumhuriyeti 'demokrasi' diye anlattılar. Cumhuriyet ile demokrasi aynı şey mi? İngiltere, Belçika, Norveç, İspanya krallıktır ve Cumhuriyettir. O zaman Cumhuriyet tek başına derdimize deva olmaz. Onun için bize demokratik cumhuriyet lazım.
Zihniyet devrimi yapmak zorundayız. Bu, kanunla değil eğitimle olabilir. Yıllar yılı bizi 'çaresizlik' denen bir yanılgının içine ittiler. 'Öğrenilmiş çaresizlik' denen bir yanılgı bu. Bizim için darbelere boyun eğme, kendimizi hakir görme, öz güvensizlik, hep öğrenilmiş çaresizlik olarak bizde mevcuttur. Sizin pasaportunuzun gördüğü saygı, ülkenizin gördüğü saygıdır.''

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER