Türkiye Artık Beyin Teri Dökmeli

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin 200 yıldır yalnız alınteri peşinde koştuğunu ve bunun bedellerinin ödendiğini söyleyerek, "Dünya ise beyin terini döktü. Türkiye artık beyin teri dökmeli. Beyni bir saksı gibi taşımamalı, en büyük hazine akıl ve yürektir" dedi.

Türkiye Artık Beyin Teri Dökmeli
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çeşitli programlara katılmak için İstanbul’dan karayolu ile seçim bölgesi Edirne’ye geldi. Bakan Müezzinoğlu, ilk olarak bir otelde Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından düzenlenen Edirne raporu tanıtım toplantısına katıldı. Siyasetçilerin Merkez Bankası’nı eleştirmesinin doğal olduğunu söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Siyasetçi Merkez Bankası veya yönetimini eleştirdi diye şayet rahatsız olursak, siyasetçilere yapılan darbelere ses çıkarmazsak demokrasi adına kat etmemiz gereken mesafeler vardır demektir. Siyasetçiyi millet zaten sandıkta öyle veya böyle eleştiriyor. Ama Merkez Bankasının yanlışlarını kim ödüyor? Bir puanlık faizin yüksekte olmasının bedelini Merkez Bankası başkanı veya yönetimi mi ödüyor? Yoksa 78 milyon mu ödüyor? Gelecek nesil mi ödüyor? Bağımsız kuruluşlara müdahale edilmemeli ama ‘eleştirilemez’ diye görürsek, hele hele son bir aylık dolar artışını Merkez Bankası’nı eleştirmeye bağlarsak 12 yıldır istikrarlı giden ve dövizde de zaman zaman ‘bu Türk parası neden bu kadar değerli?’ diye hesap sorulan dönemleri yine siyasetçiye soruldu. Merkez Bankası başkanına sorulmadı. Siyasetçi verdi hesabını. Sağlam ayağımızı demokrasiye koyacağız, sandığın hukukuna koyacağız bağımsız kuruluşlar milletin ekonomik istikrarında hatalı yönetimler yaparlarsa, dövizde çipa, çapa sözlerini duyduğumuz bir günlerde dolar bir gecede 2 katına çıktı. Bedeli kim ödedi? Merkez Bankası Başkanı mı yoksa siyasetçiler mi ödedi? Evet siyasetçiler ödedi. Milletin elinin tersiyle itti ve gönderdi” dedi.
 
“HASTALIK BAŞINA 12 MİLYAR ÖDÜYORUZ”
 
Türkiye’nin sağlık alanında tükettiklerini üreten bir ülke olması gerektiğini anlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kanser veya diyabet tedavisinde, kronik hastalıklar tedavisinde hastalık başına yıllık 12 milyar lira ödeme yapıldığını kaydederek, “Ama biz sağlıkta tüketen bir ülkeyiz o zaman tükettiklerimizi de üreten bir ülke olmalıyız artık kanser veya diyabet tedavisinde kronik hastalıklar tedavisinde ödediğimiz para yılda 4 tane, 5 tane hastalık başında 12 milyar lira ödüyoruz. Kanser, diyabet, solunum ve kardiyovasküler hastalıklar. Bu paranın çoğu yurt dışına Ar-Ge’si güçlü ülkelere ödüyoruz. O zaman farklı bir noktayı hedeflemeliyiz. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığını kurduk. Türkiye artık Türk kök hücre projesiyle kendi kanından kan ürünlerini üretebilen ve pazarlayabilen bir ülke haline gelmek durumunda bu anlamda Onko-Gen projesini Amerika, İngiltere ondan sonra Türkiye iddialı bir şekilde protokolle imzalama safhasında Harvard’la bunu başarabilmek zorunda” diye konuştu.
 
ÖDÜLÜNÜ EŞİYLE PAYLAŞTI
 
TÜRKONFED toplantısının ardından yerel televizyonun ‘yılın enleri’ programına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Onur ödülü’ne layık görüldü. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonundaki ödülünü altıktan sonra konuşan Müezzinoğlu, siyasetçinin görevinin, partisini başarılı kılmanın ötesinde millete hizmet etmek ifade etti.14 Şubat Sevgililer Gününe atıfta bulunan Bakan Müezzinoğlu, sevginin bir güne sığdırılamayacağını ve bu duyguya herkesin daha fazla sarılması gerektiğini söyledi. Ardından hayatı boyunca eşi Faize Müezzinoğlu’ndan büyük destek gördüğünü anlatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bu ödülü onunla paylaşmak istiyorum. 60 yaşındayım, 19 yaşından beri birlikte yürüyoruz. 41 yıldır, 41 kere maşallah deyin” diyerek eşini elinden tutarak sahneye getirdi.
 
KADIN İL KONGRESİNE KATILDI
 
Ödül töreninin ardından Mimar Sinan Spor Salonu’na geçen Bakan Müezzinoğlu, AK Parti olağan 4’ncü İl Kadın Kongresi’ne katıldı. Salonda ilgiyle karşılanan Bakan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı olarak başarısının arkasında eşinin ve annesinin geldiğini söyleyerek, “Dolayısıyla yüce yaradan zaten başında kuralı koymuş. Yüce yaradan iki kişiden birinin kadın olduğu bir fıtratı insanlık var olduğu günden bu güne insanlığa sunmuş. Bugün iki doğumdan birinin kız veya erkek olmasını planlayan doktorlar değil, aileler değil, bilim değil. Bunu planlayan yüce yaradan merkeze kadını ana unsur olarak koymuş. Hatta bir adım daha ileri şekilde o iki doğumu yapanı da ana olarak kadına vermiş. Ben bu ülkede hekim ve Sağlık Bakanı olduysam, bu başarının arkasında en önemli unsur eşim ve anam geliyor. Ama tabi medeniyet algısındaki yanlış yorumlar, medeniyetin dinamiklerine zaman zaman yapılan müdahaleler ne yazık ki kadını bazen ikinci plana bazen geri plana itmiş. Ama bunu fark ederek, kadının ikinci planda kalmasına itiraz edene siyasi arenada bakacak olursanız, Recep Tayyip Erdoğan’ı göreceksiniz, Recep Tayyip Erdoğan’ı bulacaksınız” ifadelerini kullandı.
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kongredeki programın ardından Edirne’den ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER