Türkiye 2014'te Çiçek Gibi Olacak

Bakan Bayraktar, 2014 yılı sonunda Türkiye'nin tamamının çevre düzeni planlarını tamamlayacaklarını bildirdi.

Türkiye 2014'te Çiçek Gibi Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri törenine katıldı.
Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, çevre ve şehircilik bakanlığı olarak, sürdürülebilir kalkınma noktasında sanayicilere olabildiğince destek olarak yatırımların önünü açmaya çalıştıklarını belirterek, ''Bakanlığımız, bu noktada, çevre denetim mekanizmasında tamamen ceza uygulaması anlayışıyla değil, denetimin ilk ayağı olan önce bilgilendirme anlayışıyla hareket etmektedir. Bu konuda sanayi yoğunluklu bölge ve illerimizin bulunduğu 8 sanayi ve ticaret odamızla sanayicimizi her yönüyle bilgilendirme temalı 'entegre çevre eğitimi' çalışması başlattık'' diye konuştu.
Her bir atığın ve doğal kaynağın ekonomik ve milli bir değer olduğu düşüncesi ile Türkiye'de lisanslı geri dönüşüm ve geri kazanım tesislerinin kurulmasını teşvik ettiklerini ifade eden Bayraktar, bu sayede entegre atık yönetiminin temelleri atılarak sektörel yatırımlara ivme kazandırılıp ciddi bir istihdam kaynağı oluşturulduğunu dile getirdi.
Bayraktar, bu amaçla 2003 yılına kadar yüzde 5.5'i tamamlanan 1/100.000'lik çevre düzeni planlarının tamamlanma oranını yüzde 90'lara çıkarttıklarını ifade ederek, 2014 yılı sonunda Türkiye'nin tamamının çevre düzeni planlarını tamamlayacaklarını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER