banner51

TSK, İhtiyaç Duyarsa Bizden Yetki Alır

'Yazılı emirle çekilme' iddiasını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "TSK, ihtiyaç duyarsa bizden yetki alır" dedi.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, temaslarını sürdürdüğü Kırgızistan'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
'Yazılı emirle çekilme' iddiasını değerlendiren Erdoğan şunları söyledi: "Silahlı Kuvvetler bizden aldığı yetkiyi, verdiğimiz yetki çerçevesinde kullanır ama şimdi yeni süreçte herhangi bir yetki gerektiği anda bizden yetkiyi alacaktır. Benden Başbakan olarak, illerde valilerden vali olarak, yetkiyi alıp atması gereken adımları buna göre atacaktır." Çekilme sürecinde askerin nasıl bir tutum izleyeceğinin yazılı talimatla belirleneceği iddia edilmişti.
 
Başbakan, Suriyeli PKK'lıların çekildiğine ilişkin soru üzerine "Türkiye'den Suriyeli olan PKK'ların bir kısmı, tamamı çekildi diye bir ifademiz olmadı, bir kısmı Suriye'deki gelişmeler artıkça Suriye'ye o zaman bunlar geçmişlerdi. Ama bunun sayısı şu kadardır veya bu kadardır diye böyle bir ifade kullanmamız zaten mümkün değil. Kaldı ki bunlar Kandil'den mi geçti Türkiye'den mi geçti o da gizli bir konu. Ama geçtiği biliniyor, biliyoruz. Bunu zaten o zaman istihbari bilgiler olarak da almıştık" diye konuştu.
 
Çözüm süreciyle ilgili konuşan Erdoğan, "Süreç gayet iyi işliyor ama zaman vermek mümkün değildir. Bu çözüm sürecine Türkiye'de tüm kesimler, medya, akademisyenler, sendikacılar gayret gösteriyor. Kan akmasın diyoruz, bunun için de sorumluluk makamında olan bir yönetim olarak her şeye rağmen bunu başarmanın gayreti içinde olacağız" dedi.
 
Meclis'teki önerge kriziyle ilgili konuşan Erdoğan, "Parlamento'da Başkanlık Divanı'na saldırmaları, kürsü işgal etmeleri... Böyle bir yola tevessül ettiler. Tabii bu CHP'nin asli kimliğini ortaya koyuyor. Yani bunlar Parlamento'nun içerisine şiddeti sokma girişiminden başka bir şey değildir. Bu güçlü olmayı göstermez, bu aslında aczi gösterir. Aczin ifadesidir böyle bir yola tevessül etmek" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2013, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER