Topbaş Patronumdu!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türk-İtalyan İş Forumu'nda yaptığı konuşmasında, İtalyan şirketlerini Türkiye'de yatırım yapma çağırdı. Davutoğlu ayrıca Türk-İtalya üniversitesi kurulmasını istedi.

Topbaş Patronumdu!
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile İstanbul Wyndham Grand Levent Hotel'de düzenlenen Türkiye-İtalya İş Forumu'na katıldı. Forumda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasının başında İtalyan konukları İtalyanca selamladı. 
 
Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve İtalya'nın köklü geleneği, siyaset geleneğini ticaretle birleştirmiş iki ülke olduğunu belirterek, "İtalya Akdeniz ticaretinin önemli merkezidir bütün şehirleriyle. İstanbul'da büyük İpek Yolu'nun son halkasını oluşturur. Bu günde Türkiye-İtalya arasında ki işbirliği , aslında Avrasya ölçekli ve Akdeniz ölçekli ticareti çok büyük ölçüde etkileyebilecek verimli bir işbirliğidir. Biz dün ve bugün görüşürken sadece Başbakanlar olarak değil de, aynı zamanda G-20 dönem başkanlığı ile Avrupa Birliği dönem başkanlığının buluşması şeklinde de bir araya geldik. Türkiye ve İtalya hem ikili ilişkiler olarak, hem de geleceğe dönük olarak küresel ekonominin alacağı şekil bağlamında da son derece etkide bulunabilecek iki ülkedir" dedi. 
 
"BİRLİKTE EL ELE YÜRÜMEYE KARARLIYIZ"
 
Davutoğlu ikili ilişkilerin ekonomik boyutunda kapsamlı işbirliği alanlarının mevcut olduğunu belirterek, İtalya'nın Türkiye'nin ithalatta 5., ihracatta 4. önemli ortağı olduğunu ifade etti. İtalya şirketlerinin Türkiye'de çok ciddi yatırımları olduğunu söyleyen Davutoğlu, "4.5 milyar doları geçen yatırımlar. Biz daha fazla işbirliği için birlikte el ele yürümeye kararlıyız. Bu çerçevede yaptığımız görüşmelerde 19.5 milyar doları bulan ve son 5 yıl içinde 95 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmimizin en kısa zamanda daha üst düzeylere çıkması için ortak bir kararlılık sergiliyoruz" diye konuştu.
 
"İŞ ADAMLARININ ÖNÜNDE Kİ HER TÜRLÜ BÜROKRATİK ENGELİ KALDIRMAYA KARARLIDIR"
 
Gerçekleştirilen forumun karşılıklı olarak ilişkileri daha ileri noktalara taşıyacak bir beyin fırtınası olduğunu belirten Davutoğlu, "Türkiye ve İtalya, Türk ve İtalyan iş adamlarının önünde ki her türlü bürokratik engeli kaldırmaya kararlıdır. Çok büyük bir memnuniyetle İtalya firmalarının Türkiye'de ki yatırım arzularını görüyoruz. Türk firmalarının da İtalyan firmalarını satın alama ve İtalya'da kalıcı yatırımlar yapma yönünde iradeleri vardır. Bu karşılıklı yatırım ve iş birliği iradesi siyasi iradeyle birleştiğinde Türk-İtalyan ilişkilerinin geleceği parlaktır" diye konuştu. 
 
"İTALYA İLE İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE GELİŞTİRDİK"
 
Başbakan Davutoğlu, dün ve bugün savunma sanayii alanında çok önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, "ATAK helikopterini ve TÜRKSAT uydusunun gelişmelerini İtalya ile iş birliği içerisinde geliştirdik. Önümüzdeki dönemde de ortak bir iş birliği alanı oldu" dedi.
 
"DAHA FAZLA YATIRIM YAPMAYA ÇAĞIRIYORUZ"
 
Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Türkiye'nin dinamik piyasa yapısı, demokratik ve şeffaf hukuk anlayışı, bütün dış yatırımcılar için önemli bir imkan sağlamaktadır. İtalyan şirketlerini Türkiye'de daha fazla yatırım yapmaya çağırıyoruz. Türkiye ve İtalyan şirketleri 3. ülkelerde, özellikle Afrika'da ve daha birçok ülkede ortak projeler geliştirebilirler. Bu ortak projeler bağlamında Türkiye ve İtalya arasında ki ilişkileri 3. ülkelere, diğer bölgelere yansıtabilirler. 
 
Roma ve İstanbul'un önemli merkezler olduğunu belirten Davutoğlu, "İstanbul son dönemde kat ettiği mesafe ile şu anda dünyanın önemli ulaşım merkezlerinde birdir. THY 105 ülkeye 261 sefer yapmaktadır. Dünyanın en fazla noktasına sefer yapan havayolu şirketidir" dedi. 
 
"ÖRNEK MODEL BİR ORTAKLI HALİNE GETİRMEYE KARARLIYIZ"
 
Davutoğlu, 3. Havalimanının tamamlanması ile önemli İstanbul'un dünyanın en büyük havalimanına sahip olan önemli bir transit merkez olacağını ifade etti. Bütün Türk ve İtalyan şirketlerini bir araya gelmeye, el ele tutuşmaya çağıran Başbakan Davutoğlu, "Ortak bir perspektifle iki ülkenin ekonomilerine katkı sunmaya ve dünya ekonomisinde de Türk-İtalyan ortaklığını örnek model bir ortaklı haline getirmeye kararlıyız" diye konuştu.
 
"TÜRK-İTALYAN ÜNİVERSİTESİ KURULSUN"
 
Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Türkiye'de bir Türk İtalyan üniversitesinin kurulmasına konuştuk. Bir akademisyen olarak da geçmişte, Türk-Alman Üniversitesi, şimdi Türk-Japon Üniversitesi kuruluyor. Türkiye Fransa ilişkileri anlamında önem taşıyan Galatasaray Üniversitesi'nde sonra isteriz ki bir de Türk-İtalyan Üniversitesi kurulsun. Türk ve İtalyan iş adamları bu konuda öncülük alırlarsa değerli dostum Sayın Renzi ile biz her türlü kolaylığı göstereceğiz. İsteriz ki bu iki büyük medeniyet merkezi bir üniversite ile bir birine bağlansın. Gelecek nesiller Türkler için İtalyancayı, İtalyanlar için Türkçeyi daha kolay konuşabilen, yeni nesillerle Türk-İtalyan ortaklığı Akdeniz medeniyetine yepyeni ufuklar açsın."
 
Davutoğlu konuşmasının sonunda İtalya'nın ve İtalyan Başbakanı Renzi'nin Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteğe teşekkür ederek, "G20 dönem başkanlığımız süresince de en yakın istişarelerde bulunacağımız ülke İtalya olacaktır" dedi. 
 
İTALYA BAŞBAKANI RENZİ: TOPBAŞ, PATRONUMDU...
 
Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi ( DEİK ) tarafından İstanbul Levent'te bir otelde gerçekleştirilen Türk-İtalya İş Forumu iki ülke başbakanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte foruma gelen Başbakan Davutoğlu'na İBB Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti. Konuk başbakanın İBB Başkanı Topbaş'la samimiyeti dikkat çekerken bu konudaki açıklamayı İtalya Başbakanı Matteo Renzi kürsüden yaptı. Kendisinin bir dönem Floransa Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Renzi, " İBB Başkanı benim patronum olmuştur. Ben Floransa'nın başkanıyken, o bütün belediyelerin başkanıydı"dedi. 
 
GELECEĞİ SEVMELİYİZ
 
İyi bir siyasetçi için en iyi konuşmanın kısa konuşma olduğunu söyleyen İtalya Başbakanı Renzi, İstanbul'daki Üçüncü Köprü inşaatının 20 Milyar Dolarlık yatırımla gerçekleştirildiğini belirterek,"Küreselleşme bizim için önemli. İtalya'nın kapıları uluslararası işbirlikleri için açık. Bir şeyi birlikte yapmamız gerekiyor. Geçmişimizden gurur duymalıyız. Ülkelerimizin geleceğini sevmeliyiz"dedi.
 
GELECEK KORKAKLARA AİT DEĞİL
 
Doğru gitmeyen şeylerin farkında olmak gerektiğini söyleyen İtalya Başbakanı Renzi, 'Değişim cesaretine sahip olmak gerekiyor . Bir şeyler değişir, bunu yapacak olanlar biz olmalıyız. Biz siyasetçiler ancak cesur olursak bir şeyleri değiştiririz. Bir şeyleri sürekli geciktirecek olursak, yavaş yavaş çökeriz. İtalya ve Türkiye birçok konuyu paylaşıyor. Her iki ülkenin de kapısı birbirine açık. Uluslararası alanda önemli konuları paylaşıyor, Libya gibi Suriye, Irak gibi. Bu alanlardaki işbirliğimiz son derece stratejiktir. Gelecek korkaklara ait değil. Sizin desteğinizle ben eminim ki, iki halkın desteğiyle İtalya ve Türkiye gelecekte hak ettikleri yeri alacaklar"diye konuştu.
 
İŞBİRLİĞİMİZ VERİMLİDİR
 
İtalya Başbakanı Renzi'nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu. İstanbul'un siyasi merkez olma bakımından Roma'nın suyla olan ilişkisiyle Venedik'in kardeş şehri olduğunu söyleyen Davutoğlu, " Türkiye ve İtalya köklü siyasi dostluk geleneğini ticaretle birleştirmiş iki ülkedir. Türkiye ile İtalya arasındaki işbirliği Avrasya ve Akdeniz ölçekli ticareti etkileyecek verimli bir işbirliğidir"dedi.
 
G-20 DÖNEM BAŞKANIYLA AB DÖNEM BAŞKANI BULUŞTU 
 
İtalya Başbakanı Renzi ile buluşmalarının aynı zamanda G-20 dönem başkanının AB dönem başkanıyla buluşması anlamına geldiğini söyleyen Davutoğlu," Ticaret hacminde 5'inci en büyük ortağımızdır İtalya. Biz daha fazla işbirliği için ele ele yürümeye kararlıyız. 95 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmimizin yüksek seviyelere çıkması için çalışıyoruz. Bürokratik engelleri kaldırmaya kararlıyız. Karşılıklı yatırım ve işbirliği iradesi siyasi iradeyle birleştiğinde,Türk - İtalyan ilişkilerinin geleceği sağlamdır" diye konuştu.
 
SAVUNMA SANAYİ'NDE İŞBİRLİĞİ
 
İki ülke arasındaki işbirliği alanlarından birinin Savunma Sanayi olduğunu hatırlatan Davutoğlu, " Atak helikopterini,Türksat uydusunu İtalyan işbirliğiyle gerçekleştirdik. Savunma sanayi, önemli bir ortak çalışma alanı"dedi.
 
TÜRK-İTALYAN ÜNİVERSİTESİ
 
İtalya'ya Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destek için teşekkür eden Başbakan Ahmet Davutoğlu bir Türk-İtalyan Üniversitesi kurulması için işadamlarına çağrı yaptı. Davutoğlu, iş adamları bu konuda öncülük alırlarsa, biz her türlü desteği ve kararlılığı sergileyeceğiz" dedi. Üçüncü Havalimanının tamamlanmasıyla İstanbul'un ekonomik bakımdan en kolay ulaşılır merkezlerden biri haline geleceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu sözlerini," Türk ve İtalyan şirketlerini bir araya gelmeye, el ele tutuşmaya, dünyada ortaklığımızı örnek bir hale getirmeye çağırıyorum" diyerek tamamladı.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER