banner51

'Tezkere Katalizör Olacak'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, IŞID’e karşı çıkanların bu tezkereye ’hayır’ vermiş olmasını çok manidar bulduğunu belirterek, "Çözüm süreci ile alakalı çok daha katalizör tesiri görecek olan çok daha olumlu tesir görecek olan bu tezkereye olumsuz oy verenlerin tabii ki bu süreci iyi düşünmeleri lazım gelirdi" dedi.

'Tezkere Katalizör Olacak'
 
Kayseri Valiliğinin düzenlediği ‘Halk ve Memurla Bayramlaşma’ etkinliğine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM’den geçen tezkere ve önümüzde kış Türkiye’nin enerji politikalarına değinen Bakan Yıldız, muhalefetin tezkere konusundaki tutumunu eleştirerek, şöyle konuştu:
 
"Dün hep beraber 298 milletvekilinin kabulü ile beraber tezkere geçti. Bunun anlamı oradaki Türk kardeşlerimizin Türkmenlerin, Sünnilerin, Arapların kim varsa barış adına o barışın gerçekleşmesi adına atılan önemli bir adımdır. Bunun Türk’ü, Kürt’ü; orada ayrım yoktur. Sükunet ve barış adına yapılacak adımlar vardır. Öncelikle savunma amaçlı ve oradaki oluşabilecek sınırlarımızda oluşabilecek herhangi bir riskin bertaraf edilmesine dönüktür. Ama gerekmesi halinde de her türlü oradaki güç kullanılacaktır. Malum, Süleyman Şah Saygı Türbemizin de orada bulunduğu bir yapı içerisinde bulunuyoruz. Kurban Bayramı’nı bu manada da yalnızca kurbanların yalnızca kurbanlıkların kurban edildiği bir bayram olması lazım geldiğini onun dışında en yüce varlık ve en şerefli mahlukat insanın da gerçek yerine ulaşmasını bölgede temenni ediyoruz. Tezkere de bunları inşallah temin edecektir. Ben şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Gerek çözüm süreci ile alakalı çok daha katalizör tesiri görecek olan, çok daha olumlu tesir görecek olan bu tezkereye olumsuz oy verenlerin de tabii ki bu süreci iyi düşünmeleri lazım gelirdi. IŞID e karşı çıkanların özellikle bu tezkereye hayır vermiş olmasını çok manidar buluyorum.’’
 
RÜZGAR ENERJİSİ UMUT OLDU
 
Türkiye’nin enerji politikasına rüzgar enerjisinin katkıda bulunduğunu, Ukrayna enerji hattına Avrupa Birliği ülkelerinin çözüm aradığına değinen Bakan Yıldız, "Kışa giriyoruz ama hazırlıklarımızı yapıyoruz. Önceki gün Rusya’da değerli meslektaşlarımız ile görüştük. Ukrayna krizinin bizlere sıkıntı oluşturmayacak şekilde çözülmesi için bu gün AB ile Ukrayna ile birlikte Rusya’nın yapacağı toplantı sonuçlarını hep beraber izleyeceğiz. Bunun haricinde geçtiğimiz hafta pazar günü ilk defa Türkiye’de rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik o gün komple üretilen elektriğin yüzde 10’una tekabül etti. İnşallah 2014 yılının sonuna kadar rüzgar santralarından elde edilen elektrik yalnızca bu yıl içerisinde 1 milyar dolar daha az doğalgaz ithal etmemize sebep olacak. O yüzden yerli kaynaklarımıza, yenilenebilir kaynaklarımıza çok fazla dikkat etmemiz ve üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Su kaynaklarımızın, rüzgar, güneş jeotermal kaynaklar gibi kaynakların günbegün arttığını hep beraber göreceğiz’’ dedi.
 
ENERJİ SEKTÖRÜNE 350 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sektöre geçtiğimiz eylül ayı içinde 350 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirterek ’’ Enerji sektörüne ve bin 64 enerji santralına ulaşmış olduk irili ufaklı. O yüzden herhangi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Ukrayna krizinin çözülmüş olmasıyla birlikte bu bizi daha da iyi bir neticeye ulaştırmış olacak. Ukrayna’daki herhangi bir doğalgaz kesilmesinin her birimizde oluşturacağı sıkıntı malum. Romanya ve Bulgaristan üzerinden gelecek doğalgaz bizim için son derece önemli" diye konuştu. 
 
BAKANIN ZİYARETLERİ
 
Bakan Yıldız daha sonra , Vali Orhan Düzgün, Ak Parti milletvekili İsmail Tamer, AK Parti İl Başkanı Cahit Özden ile birlikte Kayseri Jandarma Komutanlığı’nı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği’ni, Emniyet Müdürlüğü’nü, Huzurevi’ni, 75’inci Yıl İstikbal Rehabilitasyon Merkezi’ni, Kayseri Hava Garnizon Şehitliği’ni ziyaret ederek buralardaki bayramlaşmalara katıldı. Taner Yıldız, son olarak Kocasinan Belediyesi’nin Oymaağaç’ta yaptığı kurban kesim ve mobil kesim araçlarını inceledi
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER