'Terörist Devlet Gibiler'

Çiçek, Türkiye'ye karşı tecavüz yapıldığını ve Suriye'nin adeta terörist devlet gibi davrandığını söyledi.

'Terörist Devlet Gibiler'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Samanyolu Haber'de gündemdeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı.
Çiçek, üzücü bir noktada bulunduklarını ifade ederek, ''Türkiye ile Suriye komşu. Akıl verenler gider, sonra biz kalırız''dedi.
Çiçek, Türkiye'ye karşı bir tecavüz yapıldığını, Suriye'nin adeta terörist devlet gibi davrandığını, uluslararası sularda Türkiye'ye karşı kasti, hasmane saldırıda bulunduğunu ifade etti.
Yapılanın, uluslararası hukuka aykırı olduğunu, komşuluğa yakışmadığını, kasti bir durum bulunduğunu vurgulayan Çiçek, ''Böyle bir durum karşısında Türkiye'nin yapabileceği şey, öncelikle kararlılığını ortaya koymak, olup bitenleri soğukkanlı değerlendirmektir'' dedi.

Dünyanın düzenini ve huzurunu bozacak 13 bölgeden 11'inin Türkiye'nin bulunduğu bölgede yer aldığına işaret eden Çiçek, kendisini ziyaret eden, önde gelen bir ülkenin siyasetçisinin, Ortadoğu'da neler olduğunu sorduğunu aktardı. Çiçek, görüşmede, ''Anadolu'da bir halk hikayesi var, onu ifade edeyim, sorularınızın cevabı orada var: Kasabada her gün bir yangın çıkıyor, kasabanın önde gelenleri biraraya gelip bu işin önünde, arkasında ne var araştırıyor. Araştırmalar sonucunda, yangını çıkaranların itfaiyeciler olduğu anlaşılıyor. Bu bölgede çok itfaiyeci var'' dediğini anlattı.

''Suriye'yi de kullanan itfaiyeciler mi var?''sorusuna Çiçek, ''Kesinlikle. Yoksa bu kadar halkına zulüm edecek, buna karşılık da arka çıkılacak. İtfaiyecilere dikkat etmek lazım'' karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2012, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER