Teknoloji Bakanı Işık: Türkiye, Orta Gelir Tuzağında

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin milli gelirinin 3 bin dolardan 11 bin dolara yükselttiğini ve bunun orta gelir tuzağı olduğunu belirterek, "Türkiye’nin orta gelir tuzağını mutlaka bir sıçrama yaparak aşması gerekiyor" dedi.

Teknoloji Bakanı Işık: Türkiye, Orta Gelir Tuzağında
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nin 2014-15 Akademik Yılı açılış törenine katıldı. Fikri Işık, üniversitelerin ilk kuruldukları yıllarda misyonlarının sadece eğitim olduğu, şimdi ise 4’üncü nesil üniversitelerin olduğunu ifade etti. Bakan Fikri Işık, "2023 için temel hedefimiz 2 trilyon gayri safi milli hasıla. Şu anda 820 milyar dolardayız. Bunu 2 trilyon dolara çıkarmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolar seviyelerinin üzerine çıkarmak, ihracatımızı 500 milyar doların üzerine çıkarmak, hizmet ihracatımızı da 150 milyar doların üzerine çıkarmak temel hedefimiz. İşsizlik oranını ise yüzde 5 in altına çekmek yine temel hedefimiz" dedi.
 
"TÜRKİYE, ORTA GELİR TUZAĞINDADIR"
 
Türkiye’nin milli gelirini 3 bin dolardan 11 bin dolara yükselttiğini ve bunun orta gelir tuzağı olduğunu dile getiren Işık, şunları söyledi:
 
"Özellikle şu anda içerisinde bulunduğumuz durum Türkiye açısında orta gelir tuzağı 3 bin dolardan 11 bin dolara Türkiye milli gelirini yükseltti ama Türkiye ölçeğinde bir ülke için 11 bin dolar orta gelir tuzağıdır. Türkiye’nin orta gelir tuzağını mutlaka bir sıçrama yaparak aşması gerekiyor. Yani bugün ki konvansiyonel yöntemlerde iyileştirmeler yaparak sadece bunu başaramayız. Orta gelir tuzağından sıçramanın tek yolu mutlaka ama mutlaka sıçramak, bu sıçramayı yapmakta bazı şartları vardır. Sıçrama yapacağız dediğimiz için yapamayız, yapmamız gereken bazı çalışmalar, atmamız gerekende bazı adımlar var. İşte burada en temel sıçrama alanımız üretimde katma değeri yüksek ürünlere geçmek bununda en temel ön şartı mutlaka teknoloji düzeyini yükseltmek. İşte Türkiye’nin geldiği bu teknoloji düzeyinde şuanda Türkiye orta teknoloji düzeyinde üretim yapan bir ülke."
 
"’BAŞIMA İCAT ÇIKARMA’ DEVRİNİ KAPATMALIYIZ"
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, toplum olarak "Artık başıma icat çıkarma" dönemini bırakıp "Bir buluşta sen yap" dönemine geçilmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:
 
"Eğer bunu başarırsak Türkiye’nin önü açık ama bunu başaramazsa o zaman bu orta gelir tuzağından kurtulup sürdürülebilir bir kalkınma ve ilk 10 ülke arasında mücadeleye etmeye ve yarışa devam etme imkanımız olmaz. O açıdan bazı noktaları özellikle vurgulamak istiyorum. Etik değerlere dayalı ve analitik düşünmeye yönelen eğitim sistemimize mutlaka sırrını benimsememeliyiz. Bu noktada yapılan çok önemli çalışmalar var ama şunu da kabul etmeliyiz ki eğitim sistemimizde hala ezberin rolü fazla. Hala matematik dersini tarih gibi okuma hala sebep sonuç ilişkisine fazla eğilmeme hala problem çözme yeteneğini kazandırmaktan uzak bir eğitim sistemine sahibiz. Bununla ilgili son dönemde özellikle müfredatın basitleştirilmesi, özellikle bilgi yüklü bilgi ağırlık bir eğitimden biraz daha sorgulama muhakeme etme problem çözmeye yönelik eğitim sistemine geçiyoruz. Ancak şuana kadar atılan adımlar bu hedefimiz açısından yeterli değil."
 
"DÜNYANIN YARISI AMERİKAYA ÇALIŞIYOR"
 
Bir üniversite rektörünün kendisine anlattığı bir anıyı paylaşan Işık, şunları kaydetti: “Üniversitelerimizden birinin rektörü anlattı. Dedi ki; ‘ABD’deyim, akademik çalışmalarla ilgili çocuğu orada bir kreşe verdim. Çocuğa kreşte 3-4 yaşlarında söylenen şu; Bir buluş da siz yapın.’ Rektörümüzün oğlunun buluşu da şu; ‘Evde kumandalar çok kayboluyor, bazen dakikalarca kumanda ararız nasıl kumandadan televizyonu yönetebiliyorsak televizyona bir düğme koyalım kumanda kaybolduğu zaman o düğmeye basalım o kumanda ötsün biz de nerede olduğunu görelim’ Şimdi Amerika’nın neden Amerika olduğunun sırrı aslında burada bitiyor. Sizin eğitim sisteminiz 3 veya 4 yaşındaki çocuğa bir buluşta ‘sen yap’ diyorsa ve çocuğun o buluşunu öğretmenine dinleyecek vakti veriyorsa o buluşu öğretmen değerlendiriyorsa işte dünyanın yarısı Amerika’ya çalışıyor. Bu kültürü toplumda oluşturmak durumundayız."
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, buradaki programının ardından AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER