Tek Bir Gizli Terim Var: Onur

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Estonya'da Lennart Meri Konferansı'nın açılış yemeğinde konuşma yaptı.

Tek Bir Gizli Terim Var: Onur

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ile Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Lennart Meri Konferansı'nın açılış yemeğinde konuşma yaptı.
Bakan Davutoğlu, hükümet olarak iddialı bir dış politika izlediklerini belirterek, "Biz süreçleri izlemek değil, süreçleri yönlendirmek istedik" dedi.
Arap Baharı ülkelerinde kanın akmaması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Davutoğlu, bazı ülkelerde halen krizin devam ettiğini ve bunun ne kadar süreceğini kendisinin de bilmediğini söyledi.
Tarihin doğru tarafında durup durmama konusunda bütün dünyanın bir testten geçtiğini ifade eden Davutoğlu, "Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerin halklarının tercihlerine, tercihleri ne olursa olsun saygı duymak zorundayız. Bölgemizde değişim zamanıdır. Bu devrimi anlamak için sadece tek bir gizli terim var. O da onur" diye konuştu.
Bu halkların Türkiye'den beklentilerinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'deki demokrasinin istikrarsızlık, kaos veya herhangi bir radikalizm üretmediğini kaydetti.
Türkiye'deki ekonomik ve politik değişimin bölge halkları üzerinde çok büyük etkisi bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'nin başarısı, eğer yeni bir anayasa, yeni bir demokratik çerçeve ve politik restorasyon yapılmazsa sürdürülebilir değil" dedi.  
Estonya Cumhurbaşkanı Ilves ise yaptığı kısa konuşmada, "Hepimiz Ortadoğu ülkelerinin Türkiye gibi olmasını arzulamalıyız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 11:10
YORUM EKLE

banner47