banner51

TBMM'de Tape Tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda internetle ilgili ’Torba Tasarı’nın görüşmeleri sırasında söz alan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, dün akşam Meclis kürsüsünden dinlettiği Başbakan Erdoğan ile bir haber kanalının yöneticisine ait olduğunu iddia edilen telefon görüşmesini bugün de dinletti.

TBMM'de Tape Tartışması
Halaçoğlu, "Anayasamızın 28’nci maddesi aynen şunu söylüyor ’Basın hürdür, sansürlenemez.’ Tabiki görmek için göz, işitmek için kulak gerekir. Duymak için his gerekir ve oralı olmak içinde gerçekten o konuya vakıf olmak gerekir. Şimdi bazı arkadaşlarımız dünkü ortaya çıkan ses kayıtlarının doğru olup olmadığını sordular. ’Allah aşkına yakışıyor mu ?’ diye soruyorsunuz. Adam tutmuş, Anayasa’nın resmen 28’nci maddesini ihlal edip, sansür uyguluyor. Bir televizyona direktif veriyor, susturuyor. Ondan sonra ’Bu yakışıyor mu?’ diyorsunuz. Başbakanın yaptığı yakışıyor mu? Peki ayrıca sizin yaptığınız yakışıyor mu ? Sansüre sizinde karşı çıkmanız gerekiyor" dedi.
 
Halaçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu kim kaydettiyse de yanlış yaptı. Ama Başbakan daha çok yanlış yaptı. Başbakan’ın talimat verdiği televizyon ise ondan daha büyük yanlış yaptı. Basın ahlaksızlığını yerine getirdi. İnsan onuru için yaşar. Allahın varlığını sürekli gösteriyor anlamıyorsanız, burada sahtekarlığı anlamıyorsanız daha söyleyeceğiz. Hala konuşuyorsunuz. Adam burada ne diyor, ’Akan yazıyı da kaldırın’ diyor. Bunu söyleyen insan için hala savunmasındasınız. Bu Meclis bu gibi sansürlerin önüne geçmesi lazım. Kim yaparsa yapsın. Ama siz ileri geri yaptı mı-yapmadı mı söylemleri yakışık alıyor mu diyorsunuz. Ben şimdi elimde yetki olsa Başbakan’ın konuşmasını engellesem baskı yapsam yakışık alır mı ?"
 
ELİTAŞ: SİZİ DE MAŞA GİBİ KULLANIYOR
 
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şunları söyledi: "Sizde pankartçılığa başlamışsınız tebrik ediyorum. Doğru olup olmadığını bilmiyoruz ama gizlilik kararı alınmış bir soruşturmayla ilgili bir konuyu buraya getirmek sizin yasaları ihlal ettiğinizin bir göstergesidir. Sayın Başbakan’ın o kişiye talimat verip vermemesinden öte, bir ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı, yetkili kurum ve kuruluşları dinleniliyorsa, bir ülkenin istihbarat teşkilatının en mahrem bilgileri kamuoyunda Halaçoğlu gibileri tarafından bütün insanlarla paylaşılıyorsa o zaman dikkat etmek gerekir. Şu anda bulunduğunuz tehlikenin farkında değilsiniz. Sayın Başbakan’ın söylediği şeyi burada ifşa ederken, AK Parti’yi yaralarken, içinde bulunduğumuz tehlikenin farkında değilsiniz. Birileri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin içine virüs gibi sızmış. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasını yok etmek için uğraşıyor, Halaçoğlu sizi de maşa gibi kullanıyor."
 
MASANIN ÖNÜNE PANKART ASTILAR
 
Öte yandan, TBMM Genel Kurul’da MHP’li milletvekilleri, oturdukları bölümdeki masanın ön kısmına, internetin sansürlenmesiyle ilgili pankartlar asıldığı görüldü.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER