TBMM'de Nikah Gerilimi

Başbakan Binali Yıldırım’ın, müftülere de resmi nikah kıydırma yetkisi verileceğine ilişkin açıklaması tartışma yarattı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “çocuk evliliklerin önünü açar” tepkisini verirken, MHP MYK Üyesi Ruhsar Demirel de “Nikahlanmış kişilerin sorunlarına öncelik vermelerini öneririm” dedi.

TBMM'de Nikah Gerilimi
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da, “Vatandaş ‘nikahımı müftü kıysın’ diyorsa kıysın. Sen çok istiyorsan muhtara kıydır” açıklamasını yaptı.
 
Siyasilerin tepkisi şöyle:
 
CHP: ÇOCUK GELİRLERİN ÖNÜNÜ AÇAR
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Bazı köy muhtarlarının nikah kıyma yetkisinin kaldırılması sıkıntı yaratmıştı ama müftülerin nikah kıymasıyla ilgili bir ihtiyaç yok. Bu tamamen sistemi dejenere etmeye, laik cumhuriyetin kodlarıyla oynamaya, laiklik ilkesinin yara almasına ve özellikle bir takım dini kodları sosyal hayatın içine yerleştirmeye çalışan iyi niyetli olmayan bir girişim. Akılla, fikirle, mantıkla bağdaşır bir yanı da yok. Dini referansları ve din görevlilerini medeni hukuk içine enjekte etmeye çalışan, iyi niyetli olmayan gizli ajandanın bir sayfasındayız. Bu iş, kapalı kapılar arkasında yapılan bir takım sorunlu evliliklerin, en önemlisi de çocuk gelinlerin önünü açar. 
 
MHP: NİKAH KIYACAK BİRİNİ BULAMAYAN YOK
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel: Ülkemizde sorun nikahın kıyımması değil, nikahtan sonra insanların evli kalıp kalamamaları, AKP de Meclis’te bunun için bir boşanma komisyonu kurmuş bir partidir, evliliklerin daha mutlu ve sadakatle nasıl yürüyeceğini araştırmak üzere. Dolayısıyla mevcut evliliklerin sorunlarının tartışılıp çözüm bulunması gerekir. Ben bu ülkede ‘evleneceğim ama nikahımı kıyacak birini bulamadım’ diyen birini duymadım. Herhalde başbakan duymuş ki böyle bir öneri getiriyor. Ben kendilerine bunun yerine nikahlanmış kişilerin ekonomik ve sosyal uyum içimde yaşabilme sorunlarının çözümüne öncelik vermelerini öneririm. 
 
AK PARTİ: VATANDAŞ NİKAHIMI MÜFTÜ KIYSIN DİYORSA...
 
AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: İnsanlar yaşadıkları köylerde, mahallelerde nikah konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Belediyelerin görevlendirdiği nikah memurları, uzak bölgelere gidemeyebiliyorlar. Vatandaşların sıkıntılarını çözmek, bürokrasiyi azaltmak adına böyle bir düzenlemenin uygun olacağını düşündük. Muhalefetten kimi isimlerin eleştirilerini görünce ‘eyvah’ diyorum. Nasıl bir muhalefet anlayışı. Değişiklik konusu belli, ne evlilik yaşı ne medeni kanun değişiyor. Sadece büyükşehir yasasının değişmesiyle mahallelere dönüşen köylerin muhtarları ile il ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi veriliyor. Kaldı ki vatandaşımız ‘nikahımı müftü kıysın’ diyorsa kıysın. Sen çok istiyorsan muhtara kıydır, ama diğerine de saygı duy. Vatandaşın işini kolaylaştırmaktır amaç diğeri laf-ı güzaf.”
Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER