banner9

'Tablo Bizi Ürkütüyor'

Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Şu anda ortaya çıkan tablo bizi ürkütüyor; kaygı uyandırıyor'' dedi.

'Tablo Bizi Ürkütüyor'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ile Habertürk Muhabiri Düzgün Karadaş’a konuştu. Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan Türkiye-Rusya krizine ilişkin şunları söyledi:
 
YANLIŞ İLİKLENDİ
 
Yanlış bir dış politika izlendi. Türkiye’nin bölgedeki ve dünyadaki saygınlığına gölge düşürücü gelişmeler oldu. İlk düğme yanlış iliklendi ve o yanlış bugüne kadar devam ediyor.
 
GİDEREK DERİNLEŞİYOR
 
Şu anda ortaya çıkan tablo bizi ürkütüyor; kaygı uyandırıyor. Üstelik bu kaygılar giderek derinleşiyor. İkinci önemli nokta bu dış politikayı parlamentonun dışında yürütüyorsunuz. Parlamentoya bilgi dahi vermiyorsunuz.
 
BAŞBAKAN AÇIKLAMALI
 
Olaylarla ilgili gelişme oluyor, bilgiyi veren Cumhurbaşkanı. Rusya açıklama yaptıktan sonra da yaptığı açıklamayı düzeltiyor. Açıklama yapması gereken Cumhurbaşkanı değil, Başbakan’dır. Süreç o kadar hatalı götürüldü ki, sorun Türkiye sorunu olmaktan çıktı, dünyanın sorunu oldu. Bunu yaratan kim? Sebep olan kim? Hükümet ne söyleyecek, gerçekten merak ediyorum?
 
BARIŞIN GÜVENCESİ
 
Türkiye, bu coğrafyada barışın güvencesi olmak zorundadır. O nedenle ortaya çıkan tablo kaygı verici. Kaldı ki, Türkmenlere de yeteri kadar sahip çıkılmadı.
 
OTURUM VEYA ZİRVE
 
TBMM’yi, hükümetin derhal toplaması lazım. Ne oluyor? Neden oluyor? Türkiye’nin yarısını yok sayıyorsunuz. Başbakan, ivedilikle parlamentoyu toplamalı, kapalı oturumda bilgi vermeli veya siyasi parti liderlerini davet edip, bilgilendirmeli.
 
PUTİN’İN AÇIKLAMALARI
 
Gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Olayların sıcaklığı karşısında bazı duygusal demeçler verilebilir. Ben sağduyunun egemen olduğu bir devlet anlayışının hâkim olması gerektiğini düşünüyorum.
 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 10:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER