'Suriyelilere Vatandaşlık Son Derece Akılcı Politika'

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Suriyelilerin Türk vatandaşı yapılmasıyla ilgili olarak, "Ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlara kanalize ederek ve tamamen legal şekilde yapacağız. Son derece akılcı bir politikadır" dedi.

'Suriyelilere Vatandaşlık Son Derece Akılcı Politika'
Başbakan Yardımcısı Canikli, Giresun Valiliği tarafından Öğretmenevi’nde yapılan bayramlaşmaya katıldıktan sonra Ak Parti İl Başkanlığı’nda partililerle bayramlaştı. Burada açıklamalarda bulunan Canikli, "Bu bölgenin bir barış havzası haline gelmesi için yeni bir atakla barışı, Türkiye’de ve bulunduğumuz bölgede yaymak istiyoruz. Biraz vites yükselterek barışı bölgede tesis etmek istiyoruz. Bütün sorunları ortadan kaldırmak ve komşularımızla sıfır sorun politikasını etkin kılmak için çalışıyoruz" dedi.
 
Rusya ve İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesinin barış havzasının oluşturulması için çok önemli ve başarılı bir başlangıç olduğunu ifade eden Canikli, "Bu iki ülkeyle normalleşmenin belli bir noktaya gelmesi, psikolojik olarak bölgede ve Türkiye’de daha barışçıl bir ortamın oluşturulma algısını insanlarda oluşturmaya başladı. Savaşın, kargaşanın, kaosun ortadan kalkabileceğine dair umutlar yeşermeye başladı" diye konuştu.
 
Nurettin Canikli, Türkiye’nin ve bölgenin istikrarını bozmayı hedefleyen çok büyük bir senaryonun hayata geçirilmeye çalışıldığını ileri sürerek, Türkiye’nin buna direnmeye devam edeceğini söyledi. Canikli, "Onların hesaplarının denklemlere sığmadığını göstermeye devam edeceğiz" diye konuştu.
 
"SURİYELİLER BURADA KALACAKLAR"
 
Başbakan Yardımcısı Canikli, Suriyelilerin Türk vatandaşlığına geçirilmesi yönündeki çalışmalar konusunda da değerlendirme yaptı. Türkiye’nin 3 milyon Suriyeliyi misafir ettiğini belirten Canikli, "Bununla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlığa alınmaları noktasında bir açıklaması ve çağrısı oldu. Bunun üzerine bazı çevrelerden sert saldırılar geldi. Bu insanlar Türkiye’deler ve kısa vadede ülkelerine dönme ihtimalleri gözükmüyor. Bu insanlar burada kalacaklar. Onları misafir ediyoruz. Ama bu şekilde yürütülmesinin Türkiye açısından hem maliyeti yüksek, hem de o insanlar açısından da sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Daha akılcı politikalar üretilmesi gerekiyor" dedi.
 
Türkiye’de bazı alanlarda kalifiye elemana ihtiyaç olduğunu hatırlatan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Mühendisinden doktoruna kadar yetişmiş elemanlara ihtiyacı var. Suriyeli kardeşlerimiz arasında da kalifiye olarak ciddi sayıda insan var. Ekonomimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda o insanlar çalışmıyor, oturuyorlar. Bir katkı sağlamıyorlar. Bir de bizim eleman bulmakta zorlandığımız, istihdam piyasamızın çok tercih etmediği alanlar var. Zor alanlar diyelim bunlara. Şu anda onlara her türlü desteği sağlıyoruz ama onlar oturuyor. Bu kapasitelerini, bu birikimlerini üretime katkı olarak dönüştüremiyorlar. Şimdi bunu daha koordineli bir şekilde ve ekonominin ihtiyaç duyduğu alanlara kanalize ederek ve tamamen legal şekilde yapmaya çalışıyoruz. Son derece akılcı bir politika."
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER