'Suriyeleşmeye Gittiğini Düşünüyorum'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bir araya gelen Sanatçılar ve Yazarlardan oluşan Barış Grubu’ndan Oya Baydar "Bu gidişat durmalı. Yoksa kendi fikrim olarak söylüyorum yoksa Türkiye’nin hızla Suriyeleşmeye gittiğini düşünüyorum" dedi.

'Suriyeleşmeye Gittiğini Düşünüyorum'
Sanatçılardan ve Yazarlardan oluşan Barış Grubu , TBMM’de HDP’yi ziyaret etti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve milletvekilleriyle HDP Grup Toplantı Salonu’nda bir araya gelen Barış Grubu’ndan Oya Baydar açıklama yaptı. Grupta bulunanların farklı kesimlerden bir araya geldiğini aktaran Oya Baydar bir vicdan grubu olduklarını söyledi. ’Aslolan hayattı’ sloganıyla yola çıktıklarını Cizre ve Diyarbakır’da izlenimlerde bulunduklarını belirten Oya Baydar "Türkiye’de ne olursa olsun üzerinde birleşmemiz gereken bir şey var. Şu ortama zulum, savaş, çatışma ortamına son verilmesi. Hepimizin ve bizim gibi düşünen pek çok insanın isteği, özlemi bu. Herkes kendisi sıkışmış hissediyor. Yola aslolan hayattır diye çıktık. Gerisi teferruattır. Biz bu hayatların, ölen insanların peşindeyiz. Askeri, gerillasıyla hepsinin bunların bitmesini istiyoruz. Bu yüzden geldik. Gördüklerimizi, tanıklıklarımızı aktarmaya geldik. Bunlara karşı asıl çare bulması gerekenleri bu çareyi bulmaları gerektiğini söylemeye geldik. Bu operasyonlar durmalı, eller tetikten çekilmeli. Bir sükûnet ortamında oturulmalı ve masada görüşülmeli. Masa yoksa eğer sandalyede görüşülmeli. Bu gidişat durmalı. Kendi fikrim olarak söylüyorum yoksa Türkiye’nin hızla Suriyeleşmeye gittiğini düşünüyorum" diye konuştu.
 
Selahattin Demirtaş, siyasetçilerin açamadığı kapalı kapıları aydınların açabileceğini söyledi. Demirtaş Silopi’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ın geçtiğimiz Pazartesi akşamı infaz edildiğini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Silopi’de 3 kadın arkadaşımız infaz edildi. Seve Demir’in kafası parçalanmıştı. Başbakan bugün konuşmasında ’Güvenlik güçlerinin alnından öpüyorum’ dedi. Bizim Sevi arkadaşımızın öpülecek bir alnı da yok. Kafası parçalanmış, uçurulmuş durumda. Ben de zulme karşı dik duran halkımızın ellerinden öpüyorum.
 
Diyalogla sorunları çözmemiz, konuşmamız lazım. Eşitlikten adaletten asla uzaklaşmadan bu kavramların içini doldurarak barışı aramamız lazım. Sizler bugün yapacağınız girişimlerle gözlemlerinizi, duyduklarınızı, vicdanı kanaatlerinizle birlikte aktaracaksınız. Adaleti, özgürlüğü, demokrasi ve eşitliği barındırmayan hiçbir barış gerçek barış değildir. Biz tam da bunun içini doldurmaya çalışıyoruz. Gereksiz bir bahaneyle randevunun iptal edilmesini kabul edemeyiz. Hesap sormak muhalefetin görevidir, işidir. Biz birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Halkın sorunları için bir araya gelip konuşmak zorundayız. HDP ve AKP’nin diyalog kurması çözüm araması bir zorunluluktur lüks değildir."
Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER