Sözü Dinlenen Bir Ülkeyiz

Arınç, 'Sözü dinlenen, güvenilen ve hemen hemen her ülkenin sorununa yakın ilgi duyan bir ülke durumundayız' dedi.

Sözü Dinlenen Bir Ülkeyiz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün tarafından verilen akşam yemeğine katıldı.
Hükümette, Yemen'in Karma Ekonomik Kurul (KEK) Eşbaşkanı olduğunu belirten Arınç, Yemen'e geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ziyaret gerçekleştirdiklerini, bu yıl 23 Haziran'da da KEK toplantısının ikinci ayağının düzenleneceğini anlattı.
Suudi Arabistan'ın çok önemli bir ülke, bölgede bir denge ve güç unsuru olduğunu ifade eden Arınç, Türkiye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin de güçlü olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin Yemen ile de dostluk ve kardeşlik ilişkileri yürüttüğünü dile getiren Arınç, ''Yemen'in kalkınması, güçlenmesi, siyasi ve ekonomik istikrara kavuşması bizim de dileğimizdir'' diye konuştu.
''Türkiye'nin bir örnek ülke olarak çok hüsnükabul gördüğünü, Türkiye'ye karşı büyük bir sevginin, sempatinin oluştuğunu, her yerden görmek, anlamak mümkün'' diyen Arınç, şöyle devam etti:
''Bir taraftan Kuzey Afrika, bir taraftan Ortadoğu, bir taraftan Körfez ilişkilerimiz, bir taraftan Asya ile Türkiye'nin yakınlıkları son yıllarda giderek arttı. Sözü dinlenen, güvenilen ve hemen hemen her ülkenin sorununa yakın ilgi duyan bir ülke durumundayız. Bu bizim gücümüzü, bu bize karşı duyulan sevgiyi, saygıyı da artırıyor. Umarım ki yarınki toplantı da hayırlı sonuçlar verir.''
Yemen için bir de donörler toplantısı yapılacağını belirten Arınç, 2 sene önce Dubai'de Demokratik Pakistan'ın Dostları Grubu toplantısına katıldığını anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER