banner51

'Sınırda Bir Kavga Var'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine top mermisi düşmesiyle ilgili, “Bir tane ateş gelmişse angajman kuralları gereği misliyle karşılık veriyoruz” dedi.

'Sınırda Bir Kavga Var'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Sivas İl Teşkilatı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Kentteki bir otelde düzenlenen iftar yemeği sonrası Bakan Yılmaz gündemi değerlendirdi. Ceylanpınar’a top mermisi düşmesiyle ilgili Bakan Yılmaz, ”Bir tane ateş gelmişse angajman kuralları gereği misliyle karşılık veriyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

 
“Biz o alanlarda sınırı aydınlatmada, hem sınıra hendek kazma, hem tel örgüleri güçlendirme, hem de aynı zamanda uçaklarımızla, insansız hava araçlarımızla şuanda Suriye hududunda uçarak da bize istihbarat bilgilerini sağlıyor. Eğer bir tane ateş gelmişse angajman kuralları gereği misliyle karşılık veriyoruz. Dolayısıyla da bunun caydırıcı olmasını düşünüyoruz. Biz bu karşı taraftan tek bir atış gelmeyene kadar vatandaşımızın hiçbir tanesinin burnu kanamasın diye bu angajman kurallarını çok hassas şekilde uyguluyoruz daha da uygulayacağız her türlü tedbir alınmıştır.”
 
“SINIRDA BİR KAVGA VAR”
 
Sınırda bir kavga olduğunu belirten Bakan Yılmaz; “Sınırda bir kavga var; sınırda iki grubun veya üç grubun öyle diyelim. PYD olabilir, Özgür Suriye olabilir, Özgür Suriye’nin dışında Irak’la bağlantılı gruplar arasındaki egemenlik etkinlik sahasının Türkiye’ye yansıma şeklinde görülüyor ama Türkiye bunların olduğu yere evet demez. Bakın kuzeyde olabilecek Kuzey Irak’la, Suriye’nin kuzeyini benzeştirme ve örtüştürme durumu var ama bilin ki Irak’ın kuzeyinde ki bir toplumsal yapı, insani yapı tek bir gruba aitken Suriye’de böyle değil. Suriye’de Halep’in çoğunluğu da bir ok yerinde Araplar çoğunlukta buradaki herhangi bir defakto duruma Suriye halkının kendisi izin vermez. Bizim kabul edeceğimiz husus nedir Suriye halkının açık, şeffaf bir seçim sonucu oluşacak parlamentosunun kabul etmiş olduğu iradeye biz saygı duyarız. Neden; Suriye halkının temel isteği ve görüşü budur diye. Onlar hangi kendi içlerinde statü kabul ederlerse biz onu kabul ederiz. Ama bunun dışında henüz daha açık, şeffaf ve uluslar arası toplumun kabul edeceğiz bir seçim yapılmadan herhangi bir grubun işte merkezdeki yönetimin boşluğundan veya kuzeydeki durumun herhangi bir grubun etkinliğinden yararlanan defakto bir yönetimi Türkiye kabul etmez. Türkiye’nin kabul etmediğiniz herkeste bildiğinden oradaki grubunda öncüleri olanlar en azından Türkiye’ye bu aralar Türkiye’ye rahatsız edecek bir faaliyette olmayacaklarını ifade etmişlerdir ve etmektedirler dolayısıyla milletimiz rahat olsun. Milletimizin haklarına zerre kadar halel gelecek hiçbir duruma ne Türkiye içinde müsaade edilir nede Türkiye dışında müsaade ederiz” diye konuştu.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Şerafettin Elçi havalimanının isminin Şırnak’a yakıştığını belirten Bakan Yılmaz; “Şerafettin Elçi milletvekiliyken hakkın rahmetine kavuşmuş bir vatandaşımız ve onu Şırnak’lı daha öncede milletvekili seçmiş ve bakanlıkta yapmış. Yani bu millet diyor ki onu seçen halk bu beni temsil etme yeteneğine, kabiliyetine sahiptir ve vekaletimi buna verdim. Ben buna güvendim diyor milletin güvendiğine bizde güveniyoruz. Dolayısıyla da bence de Şırnak’a Şerafettin Elçi adının verilmesi isabetli olmuştur, doğru olmuştur” dedi.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER