banner51

Sınavsız Girmesi Haksızlık Değil mi?

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Suriyelilerin sınavsız olarak üniversiteye alınmasını TBMM’ye taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle meclise soru önergesi veren Eryılmaz, Avcı’ya, "Binlerce gencimiz bin bir zorlukla üniversiteye yerleşmek için çalışırken, Suriyelilerin gelip sınavsız üniversitelerde rahatlıkla okuması kendi vatandaşlarımıza bir haksızlık değil midir?" diye sordu.

Sınavsız Girmesi Haksızlık Değil mi?
 
Milletvekili Refik Eryılmaz, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), yayınladığı bir genelge ile Suriyeli mültecilerin Çukurova, Gaziantep, Harran, Kilis 7 Aralık, Mustafa Kemal, Mersin, Osmaniye Korkut Ata Üniversitelerine ’Özel öğrenci’ statüsünde kayıt imkanına olanak tanındığını hatırlattı.
 
Genelgeye göre Suriyelilerin hiçbir belge göstermeden yalnızca beyanla üniversitelere kayıt yaptırabileceğini belirten Eryılmaz, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan şu sorulara yanıt istedi:
 
"Son üç yılda toplam kaç Suriyelinin üniversitelerimize kaydı yapılmıştır? Kayıtlar hangi yasal mevzuata dayandırılarak yapılmıştır? Günümüz itibariyle üniversitelerimizde öğrenim gören Suriyeli sayısının üniversitelere göre dağılımı nedir? Üniversiteye kabul edilenlerin harç, barınma, yemek, sağlık ve diğer harcamaları kim tarafından hangi yasal mevzuata dayanılarak karşılanmaktadır? Ülkemizde Eylül 2014 verilerine göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1190, yoksulluk sınırı 3 bin 876 lira olarak gerçekleşmiştir. Binlerce gencimiz bin bir zorlukla üniversiteye yerleşmek için çalışırken, ebeveynleri varını yoğunu onları okutmak için harcayarak belki de kendi yediğinden içtiğinden kısarak güçlükle okutmaya çalışırken Suriyelilerin gelip sınavsız, parasız vatandaşlarımızın ödediği vergilerle ayakta duran o üniversitelerde rahatlıkla okuması kendi vatandaşlarımıza bir haksızlık değil midir? Vatandaşlılarımıza tanınması gereken imkanların Suriye’den gelen insanlara tanınmasının gerekçesi nedir? Ülkemiz genelinde Halk Eğitim merkezlerince verilen meslek kurslarında, kaç Suriyeliye sertifika vermiştir? Sertifika alan bu insanlarla ilgili nasıl bir işlem yapmayı düşünüyorsunuz? Sertifika alan Suriye vatandaşlarını işe yerleştirmeyi düşünüyor musunuz? Yerleştirmeyi düşünüyorsanız hangi kurumlara ve hangi yasal mevzuata göre istihdam edeceksiniz? Bu kursların barınma kamplarında faaliyet göstermesinin gerekçesi nedir?"
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER