'Şiddet için Kimse Sokağa Çıkmasın'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, terör örgütü IŞİD’in saldırıları altındaki Kobani’ye destek verilmesi için yurt genelinde düzenlenen eylemlerin bilançosunu açıkladı. HDP ve CHP’yi eleştiren Ala, vatandaşlara çağrıda bulundu: “Hiçkimse şiddet yapmak üzere sokağa çıkmasın.”

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hedefindeki Kobani için düzenlenen eylemlerde çıkan olaylara ilişkin açıklama yaptı.
 
Efkan Ala, şehit polisler ve olaylarda ölenler için Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Ala, yaralılar için de geçmiş olsun dileğinde bulundu.
 
Ala, şu ifadeleri kullandı:
 
"Ülkemizde 1 milyon 600 binden fazla misafirimiz bulunmaktadır. 4 milyardan fazla harcama yapıldı. Türkiye bölgede gıpta edilen bir politika izlemektedir. İki günde 150 bini aşkın Suriyeli vatandaş akını oldu.
 
'KÂRLI ÇIKAN KİM?'
 
Siyasi mantıktan yoksun çağrı yapıldı, Kürt vatandaşları sokağa davet edildi. Hiç kimsenin faydasına olmayan, 77 milyonun zararına olan Kürtlerin, Türkmenlerin, Ezidilerin zararına olan bir hafta geçirdik. Bundan kârlı çıkan kim?
 
HDP VE CHP'YE ELEŞTİRİ
 
Olaylardan sonra yapılan açıklamalara baktığımızda maalesef metinler, cümleler arasına gizlenmiş, küçük kurnazlıklarla yine bu şiddet eylemleri, sokak hareketleri, aslında tamamen bitirilmesi çağrısı yapılması gerekirken, o kurnazlıklarla desteklenir bir dil kullanılmıştır. Maalesef HDP Eşbaşkanı ve ana muhalefet partisi genel başkanı yapmıştır. Hangi gerekçe şiddeti, insan ölümünü haklı çıkarabilir? Siyaset ne iş yapacak? Siyasetin söyleyemeyeceği söz var mıdır?
 
OLAYLARIN BİLANÇOSU
 
35 il bu olaylardan etkilenmiştir. Eylemlerde 31 kişi hayatını kaybetmiştir. Çok büyük çoğunluğu karşılıklı grupların şiddet eylemlerinde hayatını kaybetmiştir. 2 emniyet görevlimiz şehit olmuştur. 221 sivil yaralandı. 139 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. 125’i polis, 5’i jandarmadır. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Toplamda 351 kişi yaralanmıştır. Bingöl'de saldırıyı gerçekleştiren 5 terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Bingöl'de yaralanan koruma memuru evine gönderilmiştir. Emniyet Müdürümüzün durumu iyiye gidiyor.
 
Olaylarda 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının aralarında olduğu 780 bina, bütün toplam olarak da bin 113 bina yakılmış veya tahrip edilmiştir. Şiddet eylemlerinde özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda bin 177 araç kullanılamaz hale getirilmiştir. Şiddet eylemlerine katılan 1024 şahıs gözaltına alınmış, 58'i tutuklanmıştır.
 
'ZARARLAR KARŞILANACAK'
 
Olayların ilk gününden itibaren talimatımızla, Sayın Başbakanımızın da talimatıyla, valiliklerde zarar tespit komisyonları oluşturulmuş ve vatandaşlarımızın zarar ziyanları tespit edilmeye başlanmıştır. Bugün sabahleyin Sayın Başbakanımızın da belirttiği gibi Başbakanlık'taki fondan bu zarar ziyanlar karşılanacaktır.
 
'ŞİDDETLE KINIYORUM'
 
Şiddet eylemlerinin içerisinde bulunmayı bile mümkün görebilen bir zihniyet, maalesef güvenlik güçlerimizle, bu vandalizmi engellemeye çalışan, şiddeti engellemeye çalışan ki görevi budur, önleme görevini yerine getiren güvenlik birimlerimizle bu şiddeti ortaya koyanları bir tutan açıklamalar yapmışlardır. Bunu şiddetle kınıyorum.
 
İçişleri Bakanlığı olarak üzerimize düşeni en az maliyetle ve en zararla görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bizi kendi iç sorunlarımızla uğraştırmak; şiddetle, vandalizmle uğraştırmak isteyen gruplar olabilir, biz bunlarla mücadele ediyoruz.
 
'ŞİDDET İÇİN KİMSE SOKAĞA ÇIKMASIN'
 
Bütün ailelere, vatandaşlarımıza bu işte inisiyatif alabilecek sivil toplum örgütlerine çağrım, şiddet dilinden, sokak hareketlerinden medet umma anlayışından derhal vazgeçilsin, hiç kimse şiddet yapmak üzere sokağa çıkmasın. Biz de güvenlik birimlerimizle milletin huzur ve güvenini temin etmek için daha kaliteli hizmet yapmak üzere çalışalım ve vatandaşlarımızın huzur ve güveni için elimizden geleni yapalım, yapacağız.
 
Bu konularda Türkiye çok tecrübelidir. Biz en az zararla önleyebileceğimizi biliyoruz. Vatandaşlarımız emniyet içinde hissetsinler, rahat olsunlar. Bazı bölgelerde sıkıntı duyan vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz, bize güvensinler. Biz gereğini yapıyoruz.
 
Bölgede güçlenen Türkiye’yi örselemeye çalışanlar olabilir. Birtakım işbirlikler olabilir, bunları aşabilecek güçtedir Türkiye. Hiç olmamasını arzu ederdik.
 
'SİYASİ PLATFORMDA SÖYLENMELİ'
 
Çok marjinal kesim, şiddet olaylarıyla bölgeye zarar veriyorlar. Bundan vazgeçsinler. Ne söyleniyorsa siyasi platformlarda söylenmelidir.
 
Türkiye, bir kısım kuruluşlar, bazıları, bu işte olumsuz tavır gösterse de bunları aşacaktır. Ama olumlu tavır göstermeleri ve bu şiddet sarmalının derhal durdurulması konusunda kendi üzerlerine düşeni yapmaları, ilerleyen Türkiye'de, demokrasisini geliştirmek isteyen Türkiye'de kendileri için de son derece yararlı bir tutum olacaktır.
 
'ÜMİT EDERİM REFORMLARI KONUŞURUZ'
 
Ümit ediyorum, bundan sonraki toplantılarımızda, bu tür şiddet olayları yerine Türkiye'de yapacağımız reformları konuşmak için bir araya geliriz. Bunları yapacağız. Bir sonraki toplantımızı büyük bir ihtimalle İçişleri Bakanlığı'nda ve Türkiye'de gerçekleştireceğimiz reformlar konusunda yapacağız.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER