'Sen o Aklı Kendine Sakla'

Trabzon'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun yeni tezkere önerisiyle ilgili ''Şimdi çıkmış akıl veriyor. 'Kobani'ye yönelik tezkere' sen o aklı kendine sakla. Böyle konuşmak istemezdim bu makamda ama artık cumhurun başı olarak bunları söylemek durumundayım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde konuşma yaptı.
 
Erdoğan, özetle şunları söyledi:
 
''Bölgemizde son derece hassas, kritik bir süreçten geçiyoruz. Tüm ülkeme, tüm milletime, tüm dünyaya açık açık ifade ediyorum. Türkiye bölgemizde yaşanan çatışmaların hiçbirinde taraf değildir. Türkiye hiçbir mezhebin, hiçbir etnik kökenin yanında ya da karşısında değildir. Bütün bu krizler başladığı andan itibaren bizim tarafımız hep barış oldu, diyalog oldu.
 
Bizim tarafımız hep insanların özgürce ve emniyet içinde yaşamaları oldu. Bizi ne ülkemizin belli bir kısmı ne de dünya ülkeleri hala anlamadı anlamamakta da direnenler var. Bölgedeki tüm terör örgütlerine karşı ilkeli ve dik duruş sergiliyoruz. Ülkemizde 30 yılı aşkın bir süredir PKK'ya karşı çok insanımızı kaybettik. Şimdi de Irak'ta başlayıp Suriye'de palazlanan ve hala Irak'ta ve Suriye'de terör estiren IŞİD'e karşı da aynı tavrı gösteriyoruz.
 
Irak ve Suriye'de çatışmalardan kaçan kardeşlerimize kapılarımız açtık. 1,5 milyonu aşkın insanı ülkemizde misafir ediyoruz. Bu vicdanı anlayışımızdır insani anlayışımızdır. Onlar terörist eylemlerin kurşunların altında bırakamazdık. Katil bir devlet terörü estiren Esed rejimi altında bırakamazdık.
 
Çözüm süreci içeride ve dışarıda bazılarını rahatsız ediyor. Türkiye ekonomisine karşı algı operasyonu başlattılar orada da başarılı olamadılar. Şu anda da içerideki maşalarını kullanarak sokakları terörize etmek gibi alçakça bir yöntemi uygulamaya başladılar. İnanın bunu da başaramayacaklar. Son birkaç gündür yaşanan şiddet olaylarında maalesef 31 insanımız hayatını kaybetti. Esnafın iş yerlerine Kızılay'ın kan araçlarına Türk bayraklarına bile haince saldırdılar. Ana muhalefet partisi bakıyorsunuz bunlara sahip çıkıyor. Suriye'de 200 bin 250 bin insan öldürülürken sesi çıkmayan Ana muhalefet partisi ile bu muhalefet partisi şimdi ne oldu da bunların sesi çıkıyor.
 
Anamuhalefet partisinin başındaki zat Esed'i korumak için mi bu adımları atıyor. Şimdi çıkmış akıl veriyor, 'Kobani'ye yönelik tezkere' sen o aklı kendine sakla. Böyle konuşmak istemezdim bu makamdan ama artık bir cumhurun başı olarak bunları söylemek, konuşmak durumundayız.
 
Halkı Müslüman olan bazı ülkeler, eğer Esed rejimine sahip çıkıyorlarsa bunun hesabını bu dünyada da ebedi alemde de veremezler ve hala bunlar üzerinden parasal destekten bahsedenler, silah, mühimmattan bahsedenler bunun hesabını veremezler.
 
Kardeşliğimizi güçlendirecek çözüm süreci, içeride ve dışarıda birilerini rahatsız ediyor. Önce 'Türkiye teröre destek veriyor' diye algı operasyonu yaptılar, başarılı olamadılar. Ardından Türkiye ekonomisine karşı algı operasyonu başlattılar orada da başarılı olamadılar. Kredi derecelendirme kuruluşlarını devreye soktular, onunla başarılı olmaya çalıştılar onda da başarılı olamayacaklar. Şu anda da içerideki piyonlarını, maşalarını kullanarak sokakları terörize etmek gibi alçakça bir yöntemi uygulamaya başladılar. İnanın bunu da başaramayacaklar.
 
O Vandallar, o yağmacılar, Türk bayrağına saldıran o hainler er ya da geç bulunacak, hepsinden de bunların hesabı sorulacaktır. Türkiye iç ve dış politikasını teröristlerin, sokak serserilerinin şiddet eylemleriyle belirleyecek bir ülke değildir. Hem sokaktaki o maşalar, hem de onların iplerini tutan efendileri bilsinler ki Türkiye sokak eylemlerinden korkup istikamet değiştirecek bir ülke de değildir.
 
Bu kervan, barış kervanıdır. Barış kervanını tehdit eden hangi unsurlar varsa, bunlara karşı hukuki zemin çok daha güçlü hale getirilecektir

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER