banner24

'Şehitlere Borcumuz Var, Terörü Biz Çözeriz'

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, 'Terör toplum desteğiyle çözülür. Silahla olmuyor 40 yıldır çözülmüyor. Şehitlere borcumuz var. Bu sorunu çözse çözse CHP çözer' dedi.

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Terör toplum desteğiyle çözülür. Silahla olmuyor 40 yıldır çözülmüyor. Siyaset kurumu çözecek. İkinci bir kurum kurmamız lazım. Yine siyasi partiler, kanaat önderleri olacak. Çözüm için ilk raporu biz yazdık. Sorunları büyütmek istismar etmek için değil, çözmek için yola düştük. Önerimiz orta zeka sahip olan herkes tarafından anlaşılır. Şehit anneleri bize sorunu çözün diyor, biz çözmeye hazırız. Bu sorunu çözse çözse CHP çözer. Şehitlere borcumuz var. Bedeli analar ödüyor. Terörle mücadeleyi müzakereye indiren hükümet bu sorunu çözemez.

28 Aralık 2011 tarihi kara bir lekedir. Uludere’de 34 yurttaşımızın öldürüldüğü tarihtir. Bizim oraya gidemeyeceğimizİ sandılar, 7 saatlik yolu kat ettik. O anneleri orada gördük.

Köyün uzağında çadır tiyatrosu kurdular. Ölenlerle alakası olmayan birine telefonu verdiler Başbakan’da konuştu, baş sağlığı diledi. O yüzden çadır tiyatrosu diyoruz. Biz oraya taziyeye gittik. Bu ülkede herkes kardeşçe, huzur içinde yaşasın diye gittik. Biz oraya gittik diye eleştirildik. Böyle bir olayın olduğu her yere gideceğim. Hükümet gitmedi, ne olur? Gitmezsek ülke birliği zedelenir.

İstihbaratı nereden aldınız? diye defalarca sordum. Kankası oldukları devletlerin istihbaratının oyuncağı oldular mı diye sordum. İstihbaratınız yabancılara endeksli ise ülkenin güvenliği de yabancılara endekslidir. MİT “biz vermedik” dedi. Genelkurmay "istihbaratın tamamı milli kaynaklardan" dedi. Genelkurmay, Başbakan’ın basın ofisi mi? neden onlar cevap veriyor. Pentagon sözcüsü istihbaratı ABD’nin verdiğini yalanlamadı.

Başbakan'dan çok önemli bir itiraf daha. "Benim Uludere’deki operasyondan sonradan haberim oldu" dedi. Bu itirafı yapan başbakan o koltukta bir saat bile kalmaması lazım. Git o zaman o halktan özür dile. T.C tarihinde ilk defa bu kadar aciz ve acizliğini itiraf eden başbakanla karşı karşıyayız.

Başbakan taşeronlukta bir adım öteye gitti. Obama’nın koruyuculuğuna başladı. Bombalama emrinin kim verdi? Bunu birileri çıkıp açıklasın. Dış politikada ilk defa böyle bir kırılma yaşandı.

Doğruya her zaman doğru deriz. Yanlışa yanlış demek de bizim görevimiz. Türkiye’nin en temel sorunu siyasi ahlak."

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER