'Seçimden Önce Çıkacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İç Güvenlik Yasa Tasarısı’nın vatandaşın huzuru, güvenliği, barış içerisinde yaşaması için hazırlanan bir paket olduğu görüşünü savundu. Bozdağ, Meclis seçim için çalışmalara ara vermeden yasanın çıkacağına inandığını söyledi.

'Seçimden Önce Çıkacak'
 
Bakan Bozdağ, Yozgat’ta Adalet Sarayını ziyaret etti. Adalet Sarayı şeref defterini imzalayan Bozdağ, hakim ve savcılarla bir araya geldikten sonra Yozgat Barosu Başkanı Mehmeh Şimşek’i ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, bir gazetecinin, "İç Güvenlik Yasa Tasarısı hakkında muhalefetten tepkiler geliyor, CHP direniş istiyor, MHP polis devletine gidiyoruz diyor. Bunu nasıl değerlendiririyorsunuz?’ sorusuna, şu cevabı verdi:
 
"İç Güvenlik yasa paketi Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerin uygulamaları da gözetilerek hazırlanmış bir pakettir. Bu paketin iyi okunması lazım. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin hukukları ile mukayese edilmesinde fayda var. Fransa’da, Almanya’da, İngiltere’de, Amerika’da, Hollanda’da, Avusturya’da bu işler kimler tarafından nasıl yapılıyor, onun incelenmesinde fayda var. Türkiye’de polis gözaltı kararı vermiyor. Düzenlemeye göre yetkili bir kişi bu kararı verecek. Kamuoyunda her polis böyle bir karar verecekmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu doğru değil. Sadece her yerde bir kişi bu kararı verebilecek. Bu kişi de yetkilendirilmiş olacak. Buna ilişkin denetim imkanı zaten var. Ama baktığınız zaman Fransa’da, başka batı ülkelerinde her polisin bu noktada karar alma ve uygulama yetkisi var. Türkiye’nin yaptığı şeyi eleştirenlere ben aynı şekilde soruyorum. Yani Fransa’da polis gözaltına alırken hukuka uygun, demokrasiye uygun, insan haklarına uygun oluyor. Türkiye uygulaması onlardan daha iyi olduğu halde Türkiye’nin yaptığının yanlış olduğunu söylemek fevkalade tutarsız bir yaklaşımdır. Bu paket vatandaşımızın güveni, huzuru, güvenliği, barış erisinde yaşaması için hazırlanmış bir pakettir. Türkiye’nin Kobani hadiseleri, yaşandığı hadiseleri gördük. Mala, cana zarar verme gibi pek çok olay oluyor. Bu olaylara karşı hukuk içerisinde yapılması gerekeni yapmak devletin birinci görevidir."
 
KILIÇDAROĞLU KONULARI ÇARPITIYOR
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuyu doğru okuyup doğru analiz etmesi gerektiğini belirten Bakan Bozdağ, "Sayın Kılıçdaroğlu konuları çarpıtıyor" dedi. Demokrasilerde itiraz mercileri bulunduğunu hatırlatan Bozdağ, halkı sokağa davet etmenin demokratik muhalefet olmadığını belirterek Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi. Bozdağ, "Doğrudan doğruya vatandaşı sokağa davet eden, direnişe davet eden, bence çok talihsiz bir açıklama yapmıştır. Keşke onun yerine demokrasinin verdiği imkanları kullanma yolunu tercih etmiş olsaydı, daha iyi olurdu" dedi.
 
YASA SEÇİM ÖNCESİ ÇIKACAK
 
Adalet Bakanı Bozdağ, seçim öncesi yasanın kanunlaşması için yeterli sürenin olduğunu belirterek, "Yasa parlamentodan çıkacak. Daha zamanı var. 7 Nisan’a kadar milletvekilliği listeleri YSK’ya veriliyor. Meclis ne zaman seçim nedeniyle ara verir, meclisin kendi alacağı kararla ilgilidir. Onun için bu yasanın çıkması için gerekli süre var. Ben, yasa Meclis seçim için ara vermeden parlamentodan çıkacağına inanıyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2015, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER