banner9

Seçim Startını Ankara'dan Verdi

AK Parti, 1 Kasım seçimleri için seçim startını bugün Ankara Arena'daki "aday tanıtım toplantısı" ile verdi. Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, üç ay içinde birçok engellemelerle karşılaştıklarını söyledi ve ''AK Parti meydana çıktı mı bir tek fire vermez'' dedi.

Toplantının başlangıç saati 10.00 olarak açıklanmasına rağmen, Arena Spor Salonu sabahın erken saatlerinden itibaren doldu.
 
Ak Parti Kongresi'nde delegelere ayrılmış olan salon zemini, bu kez 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'den aday olan milletvekili adaylarına ayrılmış durumdaydı.
 
"BU IŞIK SÖNMEYECEK...."
 
Ankara Arena'da, aday tanıtımı için salon, daha önce AK Parti kongresinde olduğu gibi "tek başına iktidar", "bu ışık sönmeyecek", "doğru karar istikrar" gibi sloganlarla süslendi.
 
SEÇİM BEYANNAMESİ VE SEÇİM ŞARKISI
 
AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde kullanacağı seçim şarkısı da ilk kez bugün resmen yayınlandı. "Haydi Bismillah" adını taşıyan şarkı, yaklaşık 10 gün önce yapılan AK Parti kongresinde şehitlere saygı nedeniyle çalınmamıştı.
 
7 HAZİRAN LİSTESİNDEN SADECE 312 İSİM VAR
 
AK Parti'nin bugün yapacağı aday toplantısına katılan 550 milletvekilinden sadece 312'si 7 Haziran listesinde de AK Parti aday listesinde yer alıyordu.
 
AK Parti, 7 Haziran seçimlerine göre kadın aday sayısını da azalttı. 7 Haziran'da seçimlere 99 kadın adayla giden AK Parti, 1 Kasım'da listelere sadece 69 kadın aday koydu.
 
AHMET DAVUTOĞLU SALONA GELDİ
 
Saat 10:30 sıralarında AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Ankara Arena'ya geldi. Davutoğlu'nun salona girişinde  AK Parti'nin seçim şarkısı çalındı.
 
Davutoğlu'nun partilileri selamlaması sırasında ise "Davutoğlu Ahmet Hoca" şarkısı çalındı. Davutoğlu ve eşi partililere kırmızı karanfil atarak selamladı.
 
ÜÇ DÖNEMLİK 24 KİŞİ YENİDEN LİSTEDE
 
AK Parti aday tanıtım toplantısında ilk konuşmayı, Seçim İşleriden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptı. Bozdağ,  AK Parti'nin 1 Kasım seçimleri aday listesi konusunda katılımcılara bilgi verdi.
 
7 Haziran seçimlerine katılamayan isimlerden 24 kişinin, 1 Kasım'da yeniden aday olduklarına dikkat çeken Bozdağ,  AK Parti adaylarının yaş ortalamasının da 48 olduğunu söyledi.
 
"HAYDİ BİSMİLLAH" DİYE BAŞLADI
 
Bozdağ da konuşmasına, AK Parti'nin bu seçimde slogan olarak kullanacağı, seçim şarkısına da adını veren "Haydi Bismillah" diyerek başladı.
 
DAVUTOĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
 
Aday tanıtım töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi:
 
''Değerli dava arkadaşlarım, muhterem aday arkadaşlarım hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Haydi bismillah diyorum. Milletleri zor zamanlarda o zor zamanların içinden çıkaran öncü kadrolar yüceltir. Zor zamanlarda söyleyecek sözü olan, yürüyecek yolu olan kadrolar milletin önündeki engelleri aşar ve tarihi yürüyüşte onlara yeni hamle imkanları sunar. İşte AK Parti milletin bağrından çıkan böylesi bir kadronun başlattığı tarihi bir hareketin adıdır. Kurucu liderimiz genel başkanımız, şimdi Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğüyle başlayan bu hareket mutlak suretle hedefine ulaşacaktır. Dün sayın Cumhurbaşkanımızla milyonlara hitap ederken vurguladığımız gibi, bu kutlu yürüyüş nesilden nesile her adımda daha da güçlenerek devam edecek. İlk günkü aşkla son nefese kadar yürüyeceğiz. Allah aşkımızı daim, sözümüzü etkili, ulaşacak menzilimizi yakın kılsın.
 
Son 4 dönemin aday tanıtım toplantılarına baktığımızda aslında davamızın köşe taşlarını ortaya çıkartabiliriz. 2002’de açıklandıktan sonra bu hareketin kurucu genel başkanı yasaklandığı zaman tanıtım toplantısı yapılamamıştı. Ama o kadrolar 28 Şubat’ın zulümlerini arkasında bırakarak Türkiye’ye özgürlük hamlelerinin önünü açmak için yola çıktı. Ekonomik krizin o dehlizlerinden ülkeyi çıkaran bu kadro bir araya geldiği zaman daha bir çoğu birbirini tanımıyordu. Şimdi nice başarılı bakanlar, başbakanlar ve cumhurbaşkanları çıktı. Ne bereketli bir hareket ki ilk aday listelerinin içinden nice devlet adamlarına öncülük etti.
 
BİZİ DURDURAMADILAR
 
2007 seçimlerine giderken listeler açıklandıktan sonra, 13 Haziran 2007’de aday tanıtım toplantısı yapıldığında adaylarımızın arkasında 27 Nisan e-muhtırası vardı. Baskıyla AK Parti’nin içinden cumhurbaşkanı çıkartmayacağız diyen karanlık odaklara karşı, o toplantıya katılan adaylar Temmuz seçimlerine yürüdü ve gerideki e-muhtırayı bütün anti demokratik çevrelerin tuzaklarını yerle bir ederek büyük bir zafere imza attı. O kadroları da saygıyla selamlıyorum.  7 Haziran 2011 seçimlerine giderken, 18 Nisan 2011’de yine burada toplantı yapıldığında geride parti kapatma davasından başarıyla vakur bir şekilde çıkmış AK Parti kadroları vardı. Hiçbir aşamada bizi durduramadılar. Ne 2002’de genel başkanımızı yasaklarken durdurabildiler, ne e-muhtırayla durdurabildiler, ne parti kapatma davasıyla durdurabildiler. Ne de 2015’e giderken arkamızda kalan Gezi provokasyonları, 17-25 Aralık provokasyonlarıyla durdurabildiler.  Şimdi yeni bir seçime onurla yürürken demokrasiyi egemen kılmaya var mıyız?
 
  AK PARTİ OLMADAN SİYASETE ŞEKİL VERİLEMEZ
 
Ben burada 7 Haziran seçimleriyle TBMM’de görev yapmış olan bütün arkadaşlarımı 258 milletvekilimizi saygıyla bir kez daha anıyorum. Her birine teşekkür ediyorum. 258 milletvekili almış olmamıza rağmen, tek başımıza iktidar olamamamızın sonucunda Türkiye’nin bir kaosa, krize yöneleceğini düşünenler şunu gördüler ki, Türkiye’de siyasetin mayası, omurgası AK Parti’dir. AK Parti olmadan siyasete şekil de dizayn da verilemez.
 
AK PARTİ MEYDANA ÇIKTI MI BİR TEK FİRE VERMEZ
 
Üç ay içinde bir çok engelle karşılaştık. 8 Haziran sabahından itibaren blok tartışması başlatıldı. Dediler ki AK Parti karşıtı blok Meclis’te çoğunluğu ele geçirdi, AK Parti’nin iktidar yılları bitti… İşte bu bloklara karşı 258 yiğit adam dimdik durdu ve bütün blokları çökertecek güçlü bir iradeyi Meclis’e yansıttı. 258 arkadaşımı tek tek tebrik ediyorum. Onların iradesiyle TBMM Başkanlık seçimlerinde bütün partiler fire verirken, AK Parti hiçbir pazarlığa girmedi ve 258 vekil bir tek fire vermeden, 258 oyla değerli başkan adayımız İsmet Yılmaz’ı destekledi. İşte AK Parti farkı bu. AK Parti meydana çıktı mı bir tek fire vermez.
 
O GÜN HERKES HESAP İÇİNDEYDİ
 
O gün herkes hesap içerisindeydi. Onlar AK Parti’yi tanımamışlar. AK Parti erdemliler hareketidir ve hiçbir gizli pazarlığın esiri de olmamıştır, iradesini de teslim etmemiştir. Yine bu bloklaşma tartışmalarından sonra 20 Temmuz’da Suruç’ta DEAŞ’ın başlattığı terör eyleminden sonra, bölücü terör örgütü ve DHKP-C de harekete geçti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2015, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER