'Saygı Duruşu Müziğini İptal Edelim'

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, törenlerde saygı duruşunda çalınan ’Ti sesi’ olarak adlandırılan siren müziğinin 12 Eylül adeti olduğunu belirterek uygulamanın iptal edilmesi gerektiğini söyledi. 

'Saygı Duruşu Müziğini İptal Edelim'
Adana’da Ak Parti İl Kadın Kolları 4’üncü Olağan Kongresi’ne Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’la birlikte katılan İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, yaptığı konuşmada 2015 seçim çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. 7 Haziran’da yapılacak seçimlerin ardından anayasayı değiştirmek istediklerini anlatan Tekelioğlu, "Yeni Türkiye’nin nefes almasını sağlayacağız. Biz, 12 Eylül Anayasası’ndan kurtululalım istiyoruz" dedi.
 
’TÖRENLERİMİZDE BU BORU SESİ YOK’
 
İstiklal Marşı öncesinde çalınan saygı duruşu müziğini ’boru sesi’ olarak nitelendiren Tekelioğlu, şunları söyledi:
 
"Biliyorsunuz bu İstiklal Marşı öncesinde saygı duruşundaki düdük, tam bir 12 Eylül adetidir. Bu boru sesine ihtiyacımız yok. Genel merkezimizdeki törenlerin hiç birinde bu boru sesi yok. Bu boru sesi tam bir 12 Eylül icadı ve bizim saygı duruşu süremiz bir Fatiha Suresi kadar. Bunu çok uzatmanında alemi yok. Dolayısıyla genel merkezimizde bu boru sesini nasıl kaldırdıysak, sizden istirhamım bundan sonra da bütün törnelerimizde bu boru sesini iptal edelim."
 
1953 yılı ABD yapımı "İnsanlar Yaşadıkça" adlı filimdeki müzik parçalarından biri olan ’Military Taps’ siren sesinin kaynağı olarak biliniyor. Müziğin bestekarı Daniel Butterfield. Müziğin savaşın yıkımlarına karşı yakılmış bir ağıt olduğu söyleniyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER