'Sarraf Davası, Siyasi Şantaj Davasıdır'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, 17 Aralık operasyonunda yakalanarak bir süre cezaevinde tutulduktan sonra tahliye edilerek hakkındaki suçlama düşen ve geçen ay Amerika’da tutuklanan Rıza Sarraf ile ilgili davanın, siyasi şantaj davası olduğunu savundu.

'Sarraf Davası, Siyasi Şantaj Davasıdır'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, partisinin Kahramanmaraş İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. CHP İl Başkanı Esat Şengül ve Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç ile görüşen Aksünger burada basın açıklaması yaptı. Aksünger, 17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf ile ilgili davanın, Türkiye açısından bir dava olmaktan çoktan çıktığını söyledi. Aksünger, davanın şu anda siyasi bir şantaj davası olduğunu ve 25 Aralık davasının da meclise hiç gelmediğini öne sürerek, şöyle dedi:
 
"Rıza Sarraf davasını Türkiye’de en iyi bilen birkaç insandan biriyimdir. Bu komisyonda parti sözcülüğü yapmış bir insan olarak söyleyeyim; Rıza Sarraf davası artık Türkiye açısından bir dava olmaktan çoktan çıkmıştır. Siyasi bir davadır ve şu anda da bence siyasi şantaj davasıdır. Artık Türkiye’nin içerisinde kendine göre o dönemde garip ilişkileri yönetenler ve garip bir takım çıkarlara hizmet edenler, uluslararası alandaki kara para, uyuşturucu meselesinin üstünü örttüklerinin farkına varmadılar. Biz bunu defalarca o dönemde söyledik; ’3-4 tane bakanı koruyacaksınız diye müthiş bir pisliğin üzerini kapatıyorsunuz’ demiştik. Gelin bunlar yargılansın; aklanabilen varsa aklansın, burada bir problem yok. Ama mesela çok basit olarak söyleyeyim; 17 Aralık davası başka bir dava iken, 25 Aralık davası başka bir davaydı. 17 Aralık davasında yolsuzluk, rüşvet meseleleri varken, bakanlar oradayken, 25 Aralık davası hiç öyle bir dava değildi ve hiç meclise de gelmedi. Millet belki bunu yanlış biliyor olabilir, 25 Aralık davası hiç bir zaman meclise gelmedi. 25 Aralık davası, yukarıdaki, en tepedekilerin davasıydı ve benim görüşüme ve uzmanların bana ilettiğine göre, incelediğim bir dosyaydı vatana ihanet dosyası olduğu, belli insanlar tarafından çok ciddi bir şekilde bizlere aktarıldı."
 
Önümüzdeki 4-5 ay içerisinde yeni bir çözüm süreci olabileceğini de savunan Aksünger, şöyle konuştu:
 
"Bugün Rıza Sarraf davasındaki temel konu siyasi şantaj konusudur. Ben şunu iddia ediyorum, yine hala bugün de söyleyeceğim; önümüzdeki süreçte mutlaka bunun emarelerini göreceğiz 4-5 ay içerisinde. Yine söylüyorum Güneydoğu’daki bu yaşanan vahşet aslında birileri insanlıkla ilgili durdurmayacağı, bu siyasi şantajlardan kaynaklı olarak yeniden başlatacakları yeni bir çözüm sürecine gebe olacaktır. Bu tarihten sonra da acaba Suriye’de tek bir ülke, federatif bir ülke veya Türkiye’nin içinde bulunup bulunamadığının da kimsenin bilmediği bir hikayenin fotoğrafları çizildi mi? Bu uluslararası siyasi şantaj davasından dolayı söylüyorum. İran, Ruhani ile ilgili görüşmelere baktığımda tek bir Suriye’den bahsediliyorsa ve Türkiye de buna ’Evet’ diyorsa orada İran’ın mutabık kaldığı, Rusya’nın mutabık kaldığı, Amerika’nın da mutabık kaldığı tek Suriye modelinde ve başında Esad’ın olduğu bir Suriye’den bahsedildi. O zaman Türkiye neden bahsediyor mutabıksa İran ile bu konuda? Peki bugüne kadar niye o zaman bu kadar konuyla Suriye’nin iç işlerine karıştık? Niye MİT TIR’ları davaları görüldü? Niye bu kadar insan öldü Güneydoğu’da? Bunu sorarlar adama, sorması gerekir insanların. Ben bunu söylerken bir siyasi okumadan dolayı söylüyorum, bence altı dolu."
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER