Sarıgül'den Adaylık Açıklaması

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup olmayacağı sorusunu yanıtladı.

Sarıgül'den Adaylık Açıklaması

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sahur yemeğinde basın mensupları ile bir araya geldi. Basın mensuplarının gündemdeki konuları ile ilgili sorularını yanıtlayan Sarıgül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını kamuoyu yoklamalarının belirleyeceğini söyledi. Sarıgül, “Benim nereye gideceğimin kararını benim vermem söz konusu değil. Benim rütbe heyecanım yoktur. Yurttaşlarım beni nerede görmek istiyorsa önümüzdeki dönemde kamuoyu araştırmaları belirleyecek. Yurttaşlarımızın takdiri. Çünkü bir siyaset adamı olarak şurada burada olayım gibi bir hevesim yok. Ben rütbemi en genç milletvekili olarak aldım. Bundan sonra nereye gideceğimi halkın desteği ve yurttaşların tercihi belirleyecektir. Önümüzdeki dönemde yurttaşlarımızın tercihi ve beni nerede görmek istiyorlarsa bunu belirleyecektir. Seçimlere daha 7 ay var” dedi.

 
"CHP’ye katılacak mısınız?" sorusuna ise Sarıgül, bir şiirle yanıt verdi. Sarıgül, “Bekle kar altındaki buğday tanesi yine onun sularıyla yeşereceksin. Başını dik tutabilirsen boy vereceksin. Her tarafı allı morlu, güller açar türlü türlü. Bu fırtına türlü türlü, inşallah baş edeceksin. Doğudan batıdan yurduma düşen.. Atım eğerlendi kılıcım kuşan. Ne gezersin alim günlerin geldi” diye konuştu.
 
Türkiye’nin demokrasi sorunu olduğunu ileri süren Sarıgül, tercihli oy sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. Milletvekili adaylarının genel merkezlerin isteği ile belirlendiğini savunan Sarıgül, “Demokraside en önemli konu sistemlerdir. Türkiye’de gerçekten tercihli oya geçilmesi lazım. Tercihli oyu çok önemsiyorum. Tercihli oyda yurttaşlar kime oy verecekse bunu kullanıyorlar. Daha önce iki Malatyalı tarafından kullanıldı. Özal ve İnönü kullandı. Vatandaş sandığa gittiğinde liderlere değil hakka ve halka tercih yapmalıdır. Tercihtede arzu ettiği milletvekili seçmelidir. Şuan genel merkezlerin göstermiş olduğu milletvekillerini seçiyor” dedi.
Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER