'Rusya Tam Dişimize Göre'

Bakan Yıldız, Rusya Federasyonu'nun sağlam bir muhatap olduğunu belirterek, ''Siyasi konuda beraber davranamıyor olsak da stratejik işbirliğimizin sürdüğü bir ülke'' dedi.

'Rusya Tam Dişimize Göre'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'' kapsamında düzenlenen ''Türkiye'nin Değişen Yatırım Akışları'' başlıklı oturumda, bölgede ve ülkede bir projeyi tercih etmenin, diğer projelerden vazgeçmek anlamına gelmediğini vurgulayarak, Türkiye'nin özellikle son 10 yılda ''birçok projeyi kucaklayabilme'' kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.
Taner Yıldız, soruları yanıtlarken, elektrik dağıtım hizmetlerinin bu yıl sonuna kadar ihalelerini yapıp, süreci tamamlamak istediklerini ifade ederek, şu bilgileri paylaştı:
''21 bölgenin 12 bölgesi ihale edilmişti. Diğer bölgeler de ihaleye hazır şekilde bu süreçten çıkacaktır diye düşünüyorum. Doğalgaz dağıtımında ise Ankara ve İstanbul haricindeki illerin hemen hemen hepsi özel sektör marifetiyle yapılıyor. Dağıtım hizmetleri özel sektör ağırlıklıdır diyebiliriz. Üretimde ise özellikle üretim santrallerini özelleştiriyoruz, rekabet ortamını daha da artırabilmek açısından, bir kısım rehabilitasyonları hızlandırmak açısından. Temel mantığımız şu; ne çok fazla kar verip bir sermaye transferi oluşturacağız -şu ana kadar yaptığımız gibi- ne de az kar verip sağlığından sorumlu olduğumuz özel sektörü zora sokacağız.''
Rusya Federasyonu'nun sağlam bir muhatap olduğunun altını çizen Yıldız, şu görüşleri dile getirdi:
''Önümüzdeki süreçte yeni işbirliklerini göreceğimize inanıyorum. Enerji sektöründe de olacaktır. Her ne kadar her siyasi konuda beraber davranamıyor olsak da stratejik işbirliğimizin sürdüğü bir ülke. Bazı ülkelerle stratejik ortaklığınız var, ama ticaretinizi o kadar geliştiremeyebiliyorsunuz. Bazı ülkelerle stratejik işbirliğiniz var, siyasetinizi o kadar geliştiremeyebiliyorsunuz. Bu konuda çok aşırı zorlamalara gitmeden tabii bir seleksiyonla beraber dahi yapılabilecek birçok iş var. Ben bu kapasiteyi görüyorum. Ortadoğu'da yapılabilecek işler olduğunu görüyoruz. Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi şu anda. Her ne kadar AB ile alakalı bizim izlediğimiz süreç çok kısır siyasi gerekçelerle önleniyor olsa da, bu kapasitenin bizde olduğu artık bütün AB ülkeleri tarafından da biliniyor. Bizim enerji sektöründe geldiğimiz yer, AB ülkelerinin özellikle doğalgazdaki arzdaki probleminin çözümünün bir parçası olmak adına çok ciddi alternatifler geliştirir Türkiye'ye. Fiili durumu, masa başındaki durumdan daha ileride. O yüzden ben, Rusya Federasyonu ile mutlaka hem özel sektör bazında hem de kamu niteliğinde, önümüzdeki süreçte daha farklı projeler göreceğimize inanıyorum.''
TGP Capital Yönetici Ortağı Stephen Peel ise Türkiye'nin yatırım konusunda ''en cazip'' ülkelerden biri olduğunu belirterek, ''Yakın zamanlarda Türkiye'de planladığımız 3-4 yatırım projesi var'' dedi.
Türkiye'nin cazip piyasa halinde kalmaya devam edeceğini kaydeden Peel, Türkiye'nin hukuki yapısı ve hükümetin tutumunun, yatırım açısından avantajlı şartlar oluşturduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2012, 09:50
YORUM EKLE

banner47