banner24

Reformların En Büyüğü Yeni Anayasa

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, reformlara devam edilmesi gerektiğini ve bu reformların en büyüğünün yeni bir anayasa olduğunu söyledi.

Reformların En Büyüğü Yeni Anayasa

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 67. Genel Kurulunun açılışında yaptığı konuşmada, Birliğin kuruluşunun 60. yılına denk gelmesi nedeniyle genel kurulun kendileri için ayrı bir önemi olduğunu söyledi.
Ortadoğu'daki karışıklık ve gerginliklerin artarak sürdüğüne dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''İçinde bulunduğumuz coğrafya değişim sancısı çekiyor. Dolayısıyla bizi, ülkelerin çalkantılı sularda yol arayışında olduğu bir 2012 bekliyor'' dedi.
Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada, hem iktisadi hem de siyasi açıdan güçlü durmaya mecbur olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Eksik kalan reformları tamamlamak, yapamadıklarımızı yapmak zorundayız. Hep söylüyoruz. Devletimizden tek isteğimiz, maç yaptığımız sahanın, rakiplerimizle eşit şartlara getirilmesi. Allah'ın izniyle, gerisini biz hallederiz'' diye konuştu.
Yeni anayasa yapım sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, ''daha zengin, daha mutlu, daha özgür bir Türkiye için, reformlara devam edilmesi gerektiğini ve bu reformların en büyüğünün de yeni bir anayasa olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 
''Zira yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyacımız var. Daha güçlü bir devletin ve daha müreffeh bir milletin yolu buradan geçiyor.
Anayasa sadece siyasi değil, aynı zamanda iktisadi bir meseledir. Anayasa kutup yıldızıdır. O yerinde durur, geri kalan her şey onun etrafında döner. Anayasamızı yenileyemezsek, olduğumuz yerde, orta gelir seviyesinde tıkanıp kalırız, bir üst lige çıkamayız.''
Hisarcıklıoğlu, yargıda yapılan reformları dikkatle takip ettiklerini kaydetti. Yapılan tüm reformlara rağmen atılacak önemli adımlar olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''Anayasa toplantılarında gördük ki, halkın yeni anayasadan hala en büyük beklentisi adalet ve özgürlüklerdir'' dedi.

Bu talebin, giyim kuşamdan dile ve inancına kadar haksızlığa uğrayan herkesin sıkıntılarını kapsadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, işadamı da olsa, siyasetçi de olsa, sivil de olsa, bürokrat da olsa, yapanın yanına kar kalmadığı bir adalet sistemi istediklerini vurguladı.
Hisarcıklıoğlu, ''Biz artık, mazlumu ve güçsüzü koruyan, herkesin adaletinden emin olduğu, Allah'tan sonra gönül rahatlığıyla sığınacağımız bir yargı sistemi istiyoruz'' dedi.
TOBB Başkanı, cari açık riskine karşı tarım, turizm ve taşımacılık sektörlerine büyük önem verilmesi gerektiğini söyledi.
''Adil rekabetin olmadığı, girişimciliğin, markalaşmanın önünü tıkayan, tüketiciyi aldatan, zarara sokan bu adaletsiz yapı daha ne kadar sürecek?'' diye soran Hisarcıklıoğlu, üretenin hakkının teslim edilmesi, adil ve rekabetçi bir piyasa ekonomisi istediklerini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER