Recep Akdağ Konuştu

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, her vatandaşın sağlık hakkının kutsal olduğunu belirterek, ''Bir insan mahkum olabilir ya da hükümlü olabilir. Elbette onun da herkes kadar sağlık hakkı vardır. Gerek koruyucu sağlık hizmetleri açısından, gerek tedavi edici hizmetler açısından'' dedi.

Recep Akdağ Konuştu

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Silivri Cezaevi'ni ziyaret eden Akdağ, yaklaşık 3 saat süren ziyaretin ardından cezaevinin önünde kurulan kürsüde basın mensuplarına açıklama yaptı.

Akdağ, Silivri Cezaevi'nde genel anlamda incelemeler yaptıklarını, özellikle sağlık konusuna odaklandıklarını, cezaevlerindeki hizmetleri Adalet Bakanlığı ile yaptıkları bir protokol çerçevesinde bakanlık olarak kendilerinin sunduklarını belirtti.

Kaynakların daha etkili kullanılması açısından böyle bir yöntem belirlediklerini, bu hizmetleri doğrudan Adalet Bakanlığı'nın da verebileceğini, ancak bir uzman kuruluş olarak aralarında bir protokol imzaladıklarını dile getiren Akdağ, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı olarak bu hizmetleri kendilerinin verdiğini ifade etti.

Bakan Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Silivri Cezaevi'nde 24 saat görev yapan A tipi 112 servisimiz var. Burada 8 kapalı birim, 1 de açık birim var. Bu servis ihtiyaç halinde bu birimlere süratle ulaşılabilecek bir noktaya yerleşmiş durumda ve bu kabiliyete haiz bir birim. Arkadaşlarımızla gÖrüştük, 112 ekibinin durumu nasıl değerlendirdiğini de gördük. Bir de çağrı yaptık. Aşağı yukarı 4 dakika içerisinde bulunduğumuz yere gelebildiler. Bunun dışında her bir birimde bir aile hekimimiz var. Biliyorsunuz Türkiye'de doktor sayımız itibarıyla ortalama 3 bin 500 kişiye bir aile hekimi düşüyor. Oysa burada ve benzeri cezaevlerinde 500-1000 kişi arasında, bazen belki de 1000 kişinin çok az üstünde tutuklu veya hükümlüye bir aile hekimi vermiş oluyoruz. Bu aile hekimleri, yanlarında bir aile sağlığı elemanıyla birlikte bu hizmetleri birimlerde veriyorlar. Yani günlük işleri bu aile hekimlerimiz yapıyor, acil vaka olursa 112 mevcut, ayrıca Silivri'ye mahsus olmak üzere bir de hastane kurmuş durumdayız. Bu hastanede şu an 12 uzman doktorumuz görev yapıyor. Bu uzman doktorlar aynı zamanda Silivri'deki hastanemiz ile de irtibatlı çalışıyorlar. Böylece işler biraz daha kolaylaşmış oluyor. Şunu özellikle ifade etmek istiyoruz; Bizim nazarımızda her vatandaşımızın sağlık hakkı kutsaldır. Bir insan mahkum olabilir ya da hükümü olabilir. Elbette onun da herkes kadar sağlık hakkı vardır. Gerek koruyucu sağlık hizmetleri açısından, gerek tedavi edici hizmetler açısından. Bu hizmetleri en mükemmel biçimde buralarda mahkum ve hükümlü vatandaşlar için de vermeye devam edeceğiz. Hem hastane müdürü hem savcılar hem kolluk kuvvetleri hem jandarmalar hem de sağlık görevlileriyle, bakanımızla birlike bir istişare yapmış olduk. Bir araya gelinip çalışılacak.''

Bakan Akdağ, iyi bir sistem kurduklarını, bu sistemi daha iyi ve mükemmel hale nasıl getirebilecekleri konusunda  çalışarak gerekenleri yapacaklarını anlattı.

Bir prefabrik ilave yaparak, idari birimleri oraya alıp, biraz da alanı genişleteceklerini söyleyen Akdağ, bu kampüste mahkum ve hükümlülerin yanı sıra bu civarda çalışan insanların lojmanlarının, bir de gün boyu buraya gelen ziyaretçilerin bulunduğunu, dolayısıyla yeni bir bina yapmanın işlerini kolaylaştıracağını düşündüklerini belirtti.

Bakan Akdağ, geçici olarak prefabrik bir ilaveyle, onun dışında da yeni bir binayla hizmeti daha da mükemmel hale getireceklerini söyledi.
         
-Adalet Bakanı Ergin-
         
Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise bugün Silivri Cezaevi kampüsünde Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile incelemelerde bulunduklarını, bu kampüste 8 kapalı, 1 açık olmak üzere toplam 9 cezaevinin bulunduğunu kaydetti.

Bu cezaevlerinde sağlık hizmetlerini yerinde incelediklerini, her cezaevinin kendi içindeki imkanlarını yerinde gördüklerini dile getiren Ergin, acil durumlarda ambulansların gelişi ve 112 acilin çalışma sistemini tatbikatla denediklerini, onun dışında yakın tarihte hastane şekline dönüştürülen semt polikliniğini incelediklerini, oranın şu anda hastane standartlarında çalıştığını anlattı.

Yaptıkları tespitler doğrultusunda bu hizmetlerin daha da geliştirilebilmesi, standardı daha yüksek hizmet verilebilmesi için değerlendirmeler yapıldığını belirten Ergin, konuyla ilgili çalışma ekipleri oluşturulduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER