PM'yi İzmir'den 29 Kişi İstedi 4 Kişi Girdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 36’ncı kurultayında en üst karar alma organı Parti Meclisi’ne İzmir’den 29 kişi başvurdu ancak 4 kişi girdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve daha önce de PM üyesi olan Sevda Erdan Kılıç rahat seçilirken listeyi İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ile Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger deldi.

PM'yi İzmir'den 29 Kişi İstedi 4 Kişi Girdi

CHP, 36’ncı kurultayını tamamladı. 3-4 Şubat’ta yapılan seçimlerde önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu güven tazeledi, ardından Parti Meclisi (PM) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimleri yapıldı. Kurultay mesaisinin son gününde sandıktan sürpriz sonuçlar çıktı. 

İzmir’de PM’ye girmek için 29 kişi başvurdu. Çarşaf liste ile yapılan seçimlerde, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde İzmir’den CHP Milletvekili Selin Sayek Böke ile PM Üyesi Sevda Erdan Kılıç ve CHP Gaziemir eski İlçe Başkanı Umut Tekin yer alması dikkat çekti. Sandıktan Böke’ye 687 oy çıkarken, Kılıç 412 oyla seçilmeyi başardı. Ancak anahtar listede yer alan Umut Tekin, Erdal Aksünger’in listeyi delmesi nedeniyle PM'ye giremedi. CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın Fransa’da okuyan oğlu Emre Çam da Muharrem İnce’nin anahtar listesinde yer aldı. Yurt dışı kontenjanından aday olan Çam, 517 oyla seçilerek PM’ye girdi. 

İzmir’den PM’ye aday olan isimler, hayal kırıklığı yaşadı. Muharrem İnce’nin listesinde yer alan ve Kılıçdaroğlu’nun listesini delen Erdal Aksünger ile CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir’den PM’ye giren partililer arasında. 

PM için uzun süredir çalışma yapan CHP İzmir milletvekillerinden Atila Sertel, Mustafa Balbay, Ali Yiğit, Zeynep Altıok ve Tacettin Bayır ile CHP Konak İlçe Başkanı Şakir Başak seçilemedi. 48 saattir uykusuz olduğunu ve yorgun düştüğünü belirten Tuncay Özkan, sonucun herkes için hayırlı olmasını dilerken "Hem İzmir hem de Türkiye’yi temsil etme konusunda elimden ne geliyorsa yapacağım. Layık olmaya çalışacağım"dedi.

Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliğine ise İzmir’den, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Banu Gençkan ile Mahir Polat girmeyi başardı. Polat, 486 oy ile seçilirken, Gençkan da 378 oy aldı. YDK’da yer alan Banu Gençkan, bunun kendisi için büyük bir sürpriz olduğunu belirterek, "Beklemediğim bir şeydi. Örgütün beni önermesi çok mutlu etti. YDK, PM gibi çok aktif bir görev değil ama benim için büyük onur.  Umarım güzel olur. Kongre çok güzeldi fakat İzmir’in daha fazla temsil edilmesini beklerdim" dedi.

ZEHİRLENEN PARTİLİLER TABURCU OLDU

Öte yandan kurultaya giden partililer, akşam saatlerinde yedikleri kumanyadan zehirlenerek hastanelere kaldırıldı. CHP Güzelbahçe İlçe Başkanı Kazım Çam ve CHP İl Kadın Kolları eski Yöneticisi Özlem Şengezken de zehirlendi. Ankara  Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınan partililer, serum ve ilaç verildikten sonra taburcu oldu. Henüz Ankara’da olan ve kendini iyi hissettiğinde İzmir’e döneceğini açıklayan Kazım Çam, henüz tam anlamıyla iyileşmediğini belirtti. Özlem Şengezken ise İzmir’e döndü. Olay anını anlatan Şengezken, "Protokole kumanya dağıtılıyordu. İşporta değildi. Baktım vekiller, ilçe başkanları yiyor, ben de yedim. Tam kurultay delegelerinin oy vereceği sırada rahatsızlandım. Daha sonra arka arkada ambulanslar gelmeye başladı. Böyle bir günde bu üzücü olayın yaşanması beni çok üzdü" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER