Öztürk Atlama Kulelerini Sordu

MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, Erzurum’da meydana gelen heyelanda kayakla atlama kulelerinin pistlerinin çökmesi konusunu TBMM gündemine taşıdı. Öztürk, Başbakan Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istediği önergede, "Erzurum’a uygulanan projenin ilgili araziye göre değil, Slovenya’da bir dağın kotlarına göre hazırlanıp aynen alındığı doğru mudur?" diye sordu.

Öztürk Atlama Kulelerini Sordu
 
2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan ve geçen 15 Temmuz günü toprak kayması sonucu iniş rampaları olarak adlandırılan pistlerin yıkılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk konuyu TBMM gündemine taşıdı. Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:
 
"Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan atlama kuleleri toprak kayması sonucu göçmesi nedeniyle devletin zararı kaç TL olmuştur? Kulelerin yapım aşamasında tesisin proje, yapım ve zemin koşullarının uygun olup olmadığı yönünde Erzurum Valiliği’ne dilekçeler verilerek kurumların dikkati çekilmiş midir? İmalat aşamasında benzer heyelan olmuş mudur? Olmuş ise neden tesisin yeri değiştirilememiştir? Zemini akan bir yere bu gibi ağır yapının yapılmasını uygun gören kurum kuruluş veya kişiler kimlerdir?
 
Tesislerin yapım sürecinde heyelana karşı tedbirler alınmış mıdır? Heyelanları önleme amacıyla neler yapılmıştır? Palandöken’de tesis alanında heyelan potansiyeli taşıyan başka yerler bulunmakta mıdır? Var ise ne gibi tedbirler alınmaktadır?
 
Kiremitliktepe olarak bilinen alüvial dolgu olan bu alanda gerçekten zemin etüdü yapılmış mıdır? Cephanelik olarak da kullanılmış olan bu alanda inşaat aşamasında oluşmuş toprak kaymalarına karşı önlemler alınmış mıdır?  Proje mi yoksa proje alanındaki zemin koşulları mı kusurludur? Sorumlu kimdir? Yer seçimi neden doğru yapılmamıştır? Zemin koşulları sorunlu ise niçin güçlendirme yapılmamış ve risk alınmıştır? Burada müsabakalar esnasında olabilecek kazaların sonucu daha önceden niçin düşülmemiştir? Yapılan 2 göletten sağlanan yapay yağışlar yıkılma sonucunu hızlandırmış mıdır? Böyle bir alanda gölet yapılarak yapay sulama ve kar yağışı oluşturmak risk oluşturmaz mı? Bu konuda kimlerden uygun görüş alınmış ve tesis yapılmıştır? Böyle bir kurul var ise bu kurulun sorumluluk düzeyi ne olacaktır?
 
Bu inşaat yapı denetim kurumlarınca denetlenmiş midir? Böyle bir kurum var ise bu kurumun yükümlülüğü nedir? Binalar garantili mi yapılmıştır? Cevap ’Evet’ ise firma tesisi yenileyecek midir? Yoksa proje yapımcı ve müellifleri oluşacak olan zararlardan muaf mı tutulmuştur? Yüklenicinin sorumluluğu nedir? Yenileme çalışmalarının yükleniciye yaptırılacağı konusunda sözleşme maddesi var mıdır? Varsa bu durumun oluşan zarara katkısı araştırılmış mıdır? Bu zafiyetin; kış oyunları tertipleme arzusu olması durumunda Türkiye’ye ne gibi zararları olabilecektir ve bunlara karşı ne gibi önlemler alınmaktadır? Kayak Federasyonu’nun bu konudaki faaliyetleri nelerdir? Konaklı’da çevre koruması standartlara uygun yapılmamış antrenman pistinde bir genç sporcumuzun hayatını kaybetmesi, çığ olayları ve diğer ihmalkarlıklar sonucu meydana gelen diğer kazalar Erzurum’un Kış Oyunları Organizasyonlarına ev sahipliği yapma şansını azaltmış mıdır? Jeoliji mühendislerinin daha önce zeminde kayma olduğunu belirten ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne sunduğu bir rapor var mıdır? Daha önce sporcuların kaldığı otelin duvarlarında zemin hareketlerinin neden olduğu tahribatlar meydana gelmiş midir? Bu konulu raporların basından ve kamuoyundan saklandığı doğru mudur? Bundan daha mühimi, Erzurum’a uygulanan projenin ilgili araziye göre değil, Slovenya’da bir dağın kotlarına göre hazırlanıp aynen alındığı doğru mudur?" 
 
 
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER