'Özgürlükleri İade Edilmeli'

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, “2014 yılının ilk günlerinde TBMM gerekli düzenlemeleri yapmalı, kumpas sonucu hapishanelere doldurulan komutanlara özgürlükleri ve itibarları iade edilmelidir” dedi.

'Özgürlükleri İade Edilmeli'

 

TBMM’de düzenlediği basın toplantısına, “Türkiye’de devlet işlemiyor, yargının bağımsız ve tarafsız görevini yapması engelleniyor. İktidar buna izin vermiyor” diyerek başlayan Özcan Yeniçeri, bakanların istifa etmede gecikmelerinin soruşturmaya müdahale getirdiğini belirterek, “Yolsuzluk operasyonunu yapanlar görevinden alınmış, Adli Kolluk Yönetmeliği değiştirilmiştir. Soruşturma savcılarına savcılar eklendi. Böylece halkta bu soruşturmadan haklı olarak bir sonuç çıkmayacağı kanaati oluştu” diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan’ın yargı ile ilgili sözlerini de eleştiren Yeniçeri, “Erdoğan alenen yargıyı hem tehdit ediyor hem de emir veriyor” dedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “Yargı halka hesap verecek” dediğini belirten Yeniçeri, “Anayasayı değiştiren, yargıyı dizayn eden sanki kendileri değilmiş gibi kendi yaptıklarını yargıya ihale ediyorlar. Sadece yargı değil, yargıyla ilgili düzenlemeleri de yapan AK Parti iktidarı halka hesap vermek durumundadır. Başbakanın, savcının iş takibiyle ilgili olarak belediye başkanına yönelik hangi suç duyurusunda bulunduğunu ve bu duyurunun sonuçlarının ne olduğunu açıklaması ahlaki bir gerekliliktir” ifadelerini kullandı.
 
Orduya kurulduğu iddia edilen kumpas ile ilgili açıklamalarda bulunan Yeniçeri, iktidarın bir tepe isminin orduya karşı kumpas kurulduğunu itiraf ettiğini belirterek, “O kumpaslar kurulurken, Silivri’den yükselen feryatlar arşı alayı sararken AK Parti ne yapıyordu? AK Partili başdanışmana göre ortada orduya karşı kurulmuş bir kumpas vardır, AK Parti açıkça milli orduya kumpas kurmaktan zan altındadır. Kumpas sonucu mağdur edilmiş olan kimselerin biran önce mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir. AK Parti her istediği zaman zaman kişiye özel yasalar çıkarttığına göre, kumpas sonucu mağdur edilmiş masum insanların mağduriyetlerini de biran önce giderecek düzenlemeleri yapması gerekmektedir. 2014 yılının ilk günlerinde TBMM gerekli düzenlemeleri yapmalı kumpas sonucu hapishanelere doldurulan komutanlara özgürlükleri ve itibarları iade edilmelidir” diye konuştu.
 
Usulsüz dinlemelerle ilgili soruların sorulara cevap veren Yeniçeri, “Şimdiye kadar bizim odaya gelip, bizim bilgisayarlarımızı, soru önergelerimizi karıştıranları araştırmayanlar, MHP’nin bütün kadrosunu 5 sene boyunca gözleyip, izleyip, araştırıp, kayıt altına alanları araştırmayanlar şimdi ‘o bölgede bir takım insanlar dinleniyormuş’ diye bir tavır içine giriyor. Bunda samimiyet var mı?” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER