'Öz Savunmamızı Yapmaya Hazırız'

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ndeki terör saldırısı Muş’ta protesto edildi. Siyah bez üzerine ölen kişi sayısı kadar kırmızı karanfil konularak yapılan protestoda konuşan HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, "Eğer bizleri koruyamayacaksanız biz kendimizi de korumaya hazırız, gençliğimizi de korumaya hazırız. Öz savunmamızı yapmaya hazırız" dedi.

'Öz Savunmamızı Yapmaya Hazırız'
Suruç’ta dün meydana gelen canlı bombalı eylemini protesto etmek için saat 11.00’de Belediye Meydanında HDP ve DBP Muş il örgütleri ile vatandaşlar biraraya geldi. Cumhuriyet Caddesi üzerinden slogan atarak yapılan yürüyüşe HDP Muş Milletvekilleri Burcu Çelik Özkan ile Ahmet Yıldırım da katıldı. Abdullah Öcalan’ın posteri ve PKK flamaları ile yapılan yürüyüşte siyah bez üzerine hayatını kaybedenler için kırmızı karanfil takıldı. Yürüyüş bitiminde Dede Parkı’nda basın açıklaması yapan Milletvekili Burcu Çelik Özkan, şehit olan ’32 yoldaşı’ rahmetle andığını söyledi. Burcu Çelik Özkan şöyle konuştu:
 
"Çetelerle olan, ben buna işbirliği demiyorum artık göz yumarak, sessiz kalarak, müdahale etmeyerek ve onların Kürdistan’da, Türkiye’de ellerini kollarını rahatça sallayarak gezmesini sağlayan AKP’nin işbirlikçi değil, artık bir fail olduğunu düşünerek, onun da bir katil olduğunu buradan söylemek istiyorum. Bu müdahale, bu katliam Kürt ve Türkiye halklarının barış umuduna yapılan müdahaledir. Bu katliam Kürt analarının, şehit annelerinin umutlarına yapılan müdahaledir. Bu ülkede, Türkiye topraklarında hala umudunu koruyan halklarımızın umutlarına yapılan müdahaledir. Bakın, gerçekten sizi lanetliyoruz. Gerçekten lanet olsun siyasi emellerinize. Lanet olsun siyasi iktidarınıza, politikanıza. Sizin o öldürdükleriniz bakın İstiklal Caddesi’nde, Taksim’de oyuncak satarak, bileklik satarak Kobanili çocuklara hayat, umut götürmek istediler. Oraya ceplerinde kayısı çekirdekleri götürerek orada yıktığınız umutları, yıktığınız yaşamları yeniden diriltmek için yola çıktılar. Siz, çetelerle yapmış olduğunuz işbirliğinizle Kobani’yi tarumar eden zihniyet, orada insanlığı yıktınız. Bu katliamdan geçici hükümetin sorumlu olduğu aşikardır. Bunun hesabını mutlak suretle vermek zorundalar. Bunu Ankara’ya, şu anki geçici hükümete iletelim; Eğer gençlerimizi koruyamıyorsanız, eğer bizleri koruyamayacaksanız, güvenliğimizi alamayacaksanız biz kendimizi de korumaya hazırız, gençliğimizi de korumaya hazırız. Öz savunmamızı yapmaya hazırız."
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER