'ÖYM İle İlgili Düzenleme Söz Konusu Değil'

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması konusunda yapılan eleştirilerin ve duyulan endişelerin yersiz olduğunu belirterek, "Özel Yetkili Mahkemelerin düzenlendiği kanun, usul kanunudur. Düzenlemeler usul düzenlemeleridir. Suçlara ilişkin bir düzenleme yapmıyoruz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte, yapımı tamamlanan Askerlik Şubesi binasının açılış törenine katılmak üzere Yozgat'a geldi. İki bakan, önce Valiliği ziyaret edip, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel Yetkili Mahkemeler konusu ile ilgili eleştirilerin olduğu gibi olumlu karşılayanların da bulunduğunu söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Türkiye'de pek çok eleştiri var. Bu mahkemelere ilişkin düzenleme yapılması hususunda talepler de var, 'Aman yapılmasın kötü olur, yanlış olur' diyen görüşler de var. Biz bu görüşlerin hepsini değerlendiriyoruz. Sonuçta bu konuda bir adım atılma gereği var, ihtiyacı var, Türkiye'nin önümüzdeki süreç içerisinde her alandaki düzenlemelerinin, standartlarının, hukuk ilkelerine uyumlu olması bizim için son derece önemlidir."

Yapılan çalışmanın 3'üncü yargı paketi içerisinde yasalaşma imkanı bulacağını anlatan Bekir Bozdağ, "Bu yasa parlamentoda görüşüldüğü zaman bugün söylenen eleştirilerin haksız ve çarpıtma eleştiriler olduğunu herkes görecektir" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Özel yetkili mahkemeler kalkarsa darbecilerin, çetecilerin serbest kalacağı yönünde endişeler var" sorusuna ise Bekir Bozdağ, şu yanıtı verdi:

"Özel Yetkili Mahkemelerin düzenlendiği kanun, usul kanunudur. Düzenlemeler usul düzenlemeleridir. Suçlar, Ceza Kanunu'nda ve başkaca özel ceza kanunlarında düzenlenmektedir. Suçlara ilişkin bir düzenleme yapmıyoruz, cezalara ilişkin de bir düzenleme yapmıyoruz. Suç aynı, ceza aynı, bir dosyada deliller de suç konusunda suçluluğu ispat etmeye veyahut da ceza vermeye yeteri kadar delil varsa, mahkeme onu elbette değerlendirecektir. Suçu kaldırsak, cezayı kaldırsak veya değiştirsek, azaltsak o zaman denecek ki 'Bunlar suçları kaldırdılar, cezaları azalttılar, değiştirdiler, şöyle olacak, böyle olacak' Yani mahkemeler usulde birkaç hüküm ortadan kalktı veya değişti diye kanaatlerini değiştirecekse, o zaman mahkemelere sormak lazım; 'Suç aynıyken ceza aynıyken ve bunlarda bu değişiklik yokken ne oldu da karar değişti' diye, herkes bunu da sorgular tabi. Yani şu anda suça ve cezaya bir müdahale yapılmıyor. Usulü ilişkin düzenlemeler yapılıyor ve usulü ilişkin düzenlemelerin hiçbirisi de esasa müessir düzenlemeler değildir."
 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2012, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER