'Otoriter Rejimler Yıkılmaya Mahkumdur'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de değişim döneminin kansız olmasını arzuladığını, eski ve otoriter rejimlerin devamının mümkün olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, Annan planının Suriye için fırsat olduğunu belirterek, bu ülkedeki gözlemci sayısının birkaç bine çıkarılması ile geçiş sürecinin daha acısız gerçekleşeceğine inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Şanlıurfa temaslarını tamamladıktan sonra öğle saatlerinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait helikopter ile Adıyaman'a geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de eşlik ettiği Cumhurbaşkanı, Atatürk Stadı'nda Vali Ramazan Sodan, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Adıyaman milletvekilleri ve bürokratlar tarafından karşılandı. Buradan ilk olarak Valiliğe gelen Cumhurbaşkanı Gül'e geçiş güzergahı üzerinde bulunanlar tarafından sevgi gösterisinde bulunuldu.

Valiliğe gelen Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak burada kendisini bekleyen ve gelişi ile birlikte tezahürat yaparak sevgi gösterisinde bulunanların yanına gitti. Kendisine sevgi gösterisinde bulunanlara el sallayan ve kendisine ulaşanlarla tokalaşan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra polis mangasını selamlayıp, Valilik balkonuna çıktı.

Tezahüratlar arasında bir süre el sallayan Cumhurbaşkanı Gül, kendisine ilgi gösterenlere teşekkür etti ve Cumhurbaşkanı olarak ilk kez geldiği Adıyaman'daki gelişimin kendisini mutlu ettiğini söyledi. Kısa balkon konuşması sırasında çok sayıda kişi Cumhurbaşkanı Gül'ü, cep telefonu kameralarıyla kaydetti.

Daha sonra Vali Ramazan Sodan'ın makamına çıkan ve valilik şeref defterini imzalayan Cumhurbaşkanı Gül, Adıyaman'ın gelişimi ile dikkat çektiğini ifade etti. Daha önce siyasi görevleri nedeniyle geldiği Adıyaman'da toprak olan yolların geniş bulvarlara döndüğünü söyleyen Gül, bu gelişimin daha da devam edeceğine inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye'de kendilerinden uzun süre haber alınamayan 2 gazetecinin serbest bırakılmasına ilişkin bir soru üzerine, "Önce bir gelsinler. Tabii ki, onların hayatları ve onlarla ilgili konular devamlı takip edildi. Belki pek duyulmadı ama Türkiye devamlı vatandaşları zor duruma düşmeleri halinde onları yakından takip eder, dolayısıyla gereken yapıldı" dedi.

İç karışıklığın yaşandığı Suriye'de geçiş sürecinin kansız olmasını arzuladığını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, ülkedeki yabancı gözlemci sayısının artırılmasının önemli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Suriye'de hepimizin arzusu geçiş döneminin, değişim döneminin kansız olmasıdır. Komşumuzda, oradaki insanların acı çekmesini hiçbir zaman istemeyiz. Artık eski rejimlerin, otoriter rejimlerin bu coğrafyada devamı da zaten mümkün değildir. Bu bakımdan geçişin ülkeye zarar vermeden, insanlara acı çektirmeden gerçekleşmesi için de ülkenin yöneticilerimiz her zaman düşüncelerini söylemiştir Kofi Annan planı iyi bir fırsattır. Şu anda uygulamasında zorluklar var ama gözlemci sayısının çok artırılması gereklidir. Biliyorsunuz gözlemci sayısı 300'e kadar çıkacak ama bunun birkaç bin olması gerekir ki, gerçekten etkin olabilsin. Aslında o sağlanabilirse o zaman Suriye'nin yeni bir döneme geçişi daha acısız bir şekilde gerçekleşir. Bu bakımdan biz bu planın uygulanmasında ısrarcıyız."

Cumhurbaşkanı Gül, 12 Eylül davasına müdahil olunup olunmayacağı yönündeki bir soruya ise, "Maalesef o dönemde memlekette Cumhurbaşkanı yoktu" şeklinde karşılık verdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2012, 14:45
YORUM EKLE

banner47