banner51

'Operasyon'da Sıra Milli Eğitim'de'

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi Fatma Nur Serter, TBMM’ye gönderilen dershaneler yasa tasarısına tepki gösterdi. Serter, "Milli Eğitim Temel Kanunu ile bazı kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerle değişiklik yapılmasını öngören son kanun tasarısı, Milli Eğitim’de deprem etkisi yaratacak uygulamalar öngörmektedir" dedi.

'Operasyon'da Sıra Milli Eğitim'de'
 
Serter, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. AKP’nin yargı ve emniyet kuşatmasından sonra şimdi de Milli Eğitim’de bir ayıklama, kuşatma ve tasfiye operasyonu planladığını iddia etti. Serter, "Tasarının kanunlaşması halinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müsteşar dışında kalan, 4 yıllık görev süresini tamamlamış tüm yöneticilerin görevleri, hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecektir. Buna okul müdürleri, müdür yardımcıları da dahildir. Bu tavsiye operasyonu yaklaşık 100 bin kişiyi etkileyecektir. Yeni okul müdürlerinin atanmasında sınav kalkmakta ve atama yetkisi İl Milli Eğitim Müdürleri’nin önerisiyle Valilere verilmektedir. Müdür yardımcıları, okul müdürlerinin önerisiyle atanacaklardır. Aday öğretmenliğe atanabilmek için ÖSYM’nin yaptığı KPSS yeterli olmaktan çıkarılmakta ve öğretmenliğe atamada bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavcın önü açılarak,yandaşlara yeni fırsatlar yaratılmaktadır. Bu düzenlemelerle siyasi kadrolaşmanın önü açılmakta,kilit kadrolar ele geçirilmekte,AKP’nin Milli Eğitimde oyun alanı genişlemekte ve eğitim tümüyle kuşatılmaktadır" dedi.
 
Serter, şunları söyledi: "Dershaneler 01 eylül 2015’te kapanacaktır. Uzatma süresi verilmemiş, dönüşüm için 2017-2018 öğretim yılına kadar süre tanınmıştır. Dershaneler gerçekten ortadan kalkacak mıdır yoksa kayıt dışına itilerek kaçak olarak çalışmayı sürdürecekmidir,bunu zaman gösterecek. Dershanelerin dönüşeceği alanlar, özel eğitim, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, lise, açık lise ve kurslardır.Kursların ortaöğretim ve yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliği taşımaması şartı getirilmiştir. Ancak alanları ile ilgili belirleme yapılmamıştır. Bu nedenle örneğin matematik kursu açılırsa,bunun sınava hazırlık niteliğinde olup,olmadığına kim ve nasıl karar verecettir? Açık lise ise bu yasa adı ile tezat olan bir yapıya sokulmakta, özel açık liselere devam koşulu getirilmektedir. Bakanlık dershaneleri kapatma ve cemaatle hesaplaşma uğruna büyük çelişkilerin ve yeni bir kargaşanın içine sürüklenmektedir."
 
Serter, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu düzenlemeler, AKP’nin ilkesiz, hesapsız, adaletsiz ve haksız biçimde sadece siyasal amaç güden bir anlayışla eğitimi bir kez daha kargaşaya sürüklemekte olduğunu ortaya koymaktadır .Bu ülkenin kaynaklarını, Başbakan’ın siyasi kaprisleri uğruna geda etmekte hiçbir sakınca görmeyen yönetim anlayışı,Milli Eğitimi de esir almıştır."
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER