'Öncelik Rıza Gösteren Hak Sahiplerinde'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Avrupa Komisyonu Mekansal Bilgi Altyapısı (INSPİRE) Konferansı'na katıldı. Bayraktar, konferanstan ayrılırken gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüme Türkiye'nin hemen her tarafından talep geldiğini belirtti. Bayraktar, "Diyarbakır'dan da Gaziantep'ten de talep alıyoruz. Ama bizim için deprem aksında bulunan şehirler önemli. Diğer yandan nüfusun ve ekonominin yoğun olduğu şehirler önemli." dedi.

Kentsel dönüşümde önceliklerinin sorulması üzerine Bayraktar, "Hangi belediyemiz vatandaşı ikna ettiyse onlardan başlayacağız. Yani razı olan, dileyen vatandaşlardan başlayacağız. İstemeyenleri daha sonraya bırakacağız. Şu an çok talep alıyoruz. Taleplere uygun olarak karşılıklı arzuya dayalı ama çok acil risk taşıyan binalar önceliğimizdir." ifadelerini kullandı.

Dönüşüme Türkiye'nin hemen her tarafından talep geldiğini aktaran Çevre Bakanı Bayraktar, "Diyarbakır'dan da, Gaziantep'ten de talepler var. Bizim için deprem aksında bulunan şehirler önemli. Diğer yandan nüfusun ve ekonominin yoğun olduğu şehirler önemli. Bu minvalde yoğun çalışmalar yürütüyoruz." diye konuştu. "Binaların yıkılması ya da yenilenmesi için belirli bir süre söz konusu mu?" sorusu üzerine ise "Vatandaşlarla karşılıklı çalışmalarımızda belirli süreler var. Bu genelde 60 güne tekabül ediyor. Ama belediyelerde böyle bir süre yok. Malum süreç de başladı." cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 15:05
YORUM EKLE

banner47