banner51

'Ona, Valiyi Pazarlayan Adam Denir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Urla İlçesindeki villalar konusunda sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu “İki villayla Valiyi sattı. İki villayla Vali satana hiçbir ülkede Başbakan denmez. Ona, valiyi pazarlayan adam denir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltacak ve yüzde 92 oranında kurutacak Çiğli İlçesi'ndeki 'Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi', Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yer aldığı 5 bin kişinin katılımıyla yapılan törenle açıldı. CHP’nin henüz adayını açıklamadığı ilçelerdeki aday adaylarını destekleyen pankartlar dikkat çekti. Özellikle tesisin yer aldığı Çiğli İlçesi'ndeki belediye başkan aday adayları pankart yarışına girdi.
 
Kılıçdaroğlu’yla birlikte törene CHP Ankara milletvekili Sinan Aygün, CHP İl Başkanı Ali Engin, CHP Genel Başkanı Yardımcıları Erdoğan Toprak, Bülent Tezcan, Sezgin Tanrıkulu, CHP İzmir milletvekilleri Alattin Yüksel, Hülya Güven, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Nebi Akdurak da katıldı. Kılıçdaroğlu “Başbakan Kemal” sloganlarıyla karşılandı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye çıktığından bir vatandaşın gösterdiği ayakkabı kutusunu gördüğünü belirterek, “Ayakkabı kutusunu gördüm Ne olduğunu iyi biliyorum” dedi. İzmir’de olmaktan mutlu olduğunu ve İzmirlilerle gurur duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye’nin en aydınlık kenti, sanayi, çevre dostu, kültür, fuarlar kenti İzmir. Sadece Türkiye’nin değil Akdeniz’in de incisi İzmir. Başkan Kocaoğlu, çevre konusunda ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi. Devletin yaptıklarının daha fazlasını İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’e yaptı. Ankara, İstanbul Büyükşehir Belediyeleri metro yapamadılar. 'Biz yapamıyoruz, boyumuzu aşıyor’ dediler. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise kendisinin yapacağını ve kente hizmet vereceğini söyledi."
 
Çevrenin çok önemli olduğunu, Başkan Kocaoğlu’nun İzmirlilerin güzel bir çevrede yaşamasını istediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu hedef için büyük yatırımlar yapılıyor. Çiğli Belediye Başkanı siyasetteki kokuyu de gidereceğimizi söyledi. İzmir güzel kokuyor çünkü güzel kent. Kokunun büyüğü Ankara’dan geliyor Ankara’ya giderseniz burnunuzu tıkayacaksınız” dedi.
 
Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart seçimlerinde bir gerçeğin altını çizeceklerini belirterek “Türkiye’de temiz siyasetin yolunu açmak zorundayız. Halka hesap veren siyaset yolunu açmak zorundayız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı beş altı yerde kent ormanı yaptı. Yargılanıyor. Kalkıyorsun kent ormanı yapıyorsun. Milyon Ali’ye verebilirdin. Biliyorsunuz İzmir’e gelen bir Milyon Ali var. Müteahhitlerin parasıyla parfüm dağıtıyor” dedi.
 
DARBEYE BERABER KARŞI ÇIKARIZ
 
Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenerek “Gerçekleri sen de ben de biliyoruz. Şu ana kadar 50 kez sordum. Bir soruya yanıt almış değilim. En basit soruyu soruyorum. Ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar banka genel müdürün evinde ne arar? Yanıtı var mı? Yok. Konuşmuyor. Sadece darbe yapıldığını söylüyor. Kim yaptı? Darbe yapıldıysa gel yanıma beraber karşı çıkacağız. Halkın dışında başka irade kabul etmiyoruz” dedi.
 
VALİYİ PAZARLAYAN ADAM 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, İzmirlilere seslenerek “Sizin bir Vali’niz vardı” dedi. Urla’da güzel bir koyda Başbakan Erdoğan’ın yakınlarının villa yapmak istediklerini, ancak Vali’nin 1. derece doğal sit alanı olduğu için yıkmak istediğini belirten Kılıçdaroğlu “İki villaya Vali’yi sattı. İki villayla vali satan hiçbir ülkede Başbakan denmez. Ona 'Valiyi pazarlayan adam' denir” dedi.
 
ERDOĞAN MUHALEFETE TAHAMMÜL EDEMİYOR
 
Başbakan Erdoğan’ın Gezi olayları sırasında özel bir tv yöneticisini aramasıyla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu “Fas’tan telefon ediyor. 'Aman bu sözler neden tv ekranında yazıyla yer alıyor’ diyor. Düşünebiliyor musun muhalefete tahammül edemiyor. Hep beraber ayın 30’unda sandığa gidecek, kul hakkı yiyenden hesap soracağız. Temiz siyaset yolunu açmak için oyumuzu kullanacağız. Kadın erkek eşitliği için oy kullanacağız” dedi. 
 
Seçim tarihi olan 30 Mart’ın demokrasi tarihi açısından önemli bir gün olacağını belirten Kılıçdaroğlu “Çocuklarımız geleceğin belirleyeceğiz. Demokrasimizin, halkın güvencesi altında olduğunu kanıtlama imkanına kavuşacağız. Hepimize düşen görev var. Ben görevimi yapmaya çalışıyorum. Kadınlar erkeklere düşen görevler var. Çocukların geleceği için hep beraber çalışacağız. Güzel İzmir’e selamlar. Türkiye’nin gözü 30 Mart’ta İzmir’e kilitlendi. Daha yüksek oy bekliyoruz. Sesinizi tüm Türkiye ve dünya inşallah duyacak” dedi.
 
KOCAOĞLU ÇEVRE YATIRIMLARINI ANLATTI
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çiğli arıtma devreye girmesinden bugüne kadar 600 ton çamurun bu sahadaki çukurlara döküldüğünü, çevrede de koku yarattığını söyledi. Artık bu tesiste günde 600 ton çamuru çürütüldüğünü, 800 tonun ise kurutulduğunu belirten Kocaoğlu, çürütmeyle elde edilen enerjinin kurutmada kullanıldığını söyledi. 
 
Yeni Foça dışında tüm arıtmaları bitirdiklerini, yüzülebilir körfez hedefiyle, liman kenti niteliğini sürdürecek projeyi gerçekleştirdiklerin belirten Kocaoğlu, Körfez Projesi’nin Türkiye’nin en büyük çevre projesi olduğunu belirtti. Kocaoğlu, “195 milyon TL yatırımla yeni bağlanan 10 ilçedeki asbestli borular değişti. 16 milyon 500 bin km arazi yolunu asfaltladık. Gördes barajında gelen suyun arıtması için 70 milyon TL yatırım yaptık. İzmir’de çeşmeden akan sular arıtmadan geçirilerek temiz olarak akmaktadır. Kentsel dönüşüm iyi bir çevre için 300 milyon tl harcadık. Yasaya bize verilmiş görev olmamasına karşın 400 milyon TL yatırımla inşaatı devam eden Fuar alanın Temmuz’da açacağız. Kongre merkezi temelini de yakında atacağız” dedi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’e 10 yılda 6 milyar 138 milyon lira, hükümetin ise 5 milyar 300 milyon lira yatırım yaptığını belirten Kocaoğlu “Tasarruf ederek başardık. Bir liralık işi bir liraya yaptırarak kazandık. Bir liralık işi 3 liraya yaptırmadık. Onlar bir iş, biz üç iş yaptık. İzmirliler kazandı” dedi. 
 
NAMUSLUYA OY VERİN
 
Kocaoğlu “İl özel idare malları belediyenin olacak. Köy tüzel kişiliği arazileri, topraklar köylülerde kalacak, kooperatiflere verilecek. CHP’li belediyeler bunları almayacak. Vatandaşların hayatını sürdürmesi için kullanılacak. Kime oy verirseniz verin. Bana verin demiyorum. Bir tek ölçünüz olsun, namuslu, şerefli, haysiyetli, dürüst, ahlaklı insanlara oyunuzu verin ki ülke kalkınsın. Verin ki Cumhuriyet kazanımları ham yapılmasın” dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadoğlu, İTO üyeleriyle Meclis Salonu’nda bir araya geldi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, selamlama konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve adayı Aziz Kocaoğlu için "Umarız seçimi kazanır" dedi. Demirtaş daha önce kendisini ziyaret eden Ak Parti ve MHP adayları için de aynı dilekte bulunmuştu. 
 
EĞİTİME VURGU
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üçüncü kez geldiği İTO’da sözlerine İzmir’i överek başladı. Kılıçdaroğlu, İzmir’in bir dünya, sanayi ve ticaret, sanat ve inanç kenti olduğunu bunun korunması ve büyütülmesi için herkese görev düştüğünü söyledi. Kılıçdaoğlu, dünyanın en stratejik ürününün insan beyni olduğunu vurgulayarak, “Düşünüyor sorguluyor. Bir toplumun büyümesi gelişmesi için temel aktör. İnsan nasıl bir çerçeve çizmeli ki biz bilgi toplumunu yakalamış olalım. Bütün dünya bunu biliyor, eğitim. Eğitimle toplumu geriye de götürebilirsiniz ileriye de taşıyabilirsiniz. Çocuk dillendiği andan itibaren 'bu nedir’ diye soru sorar. Biz eğitime yeteri kadar önem verdik mi? Biz bilgi toplumunu yakalamak için eğitim politikamızı yeniden oluşturduk mu? Bilgi toplumunu yakalayan ülkelere baktığımızda eğitimde çok önemli mesafeler almışlar” dedi. 
 
DÜŞÜNCEDEN KORKMAMALIYIZ 
 
Kılıçdaroğlu, son günlerde yaşanan tartışmalara üzüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye’yi yeniden inşa etmek zorundayız. Son günlerdeki tartışmalara bakın hepimiz üzülüyoruz. Keşke tartışma alanlarımız farklı şeyler olsaydı. Oturup uygarca tartışabilseydik. Ekonomik Sosyal Konsey’in üç ayda bir toplanması lazım. Bir anayasal kurumdur. Ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını tartışır, ama beş yıldır toplanmıyor. O zaman ciddi bir sorunumuz var demektir. Siyaseti yeni bir alana taşımak zorundayız. Bu da daha fazla demokrasi ve özgürlük alanıdır. Asla düşünceden korkmamalıyız. İnsanlar farklı düşünürler. Farklı düşünen toplumlar gelişir. Bunun yolu eğitimdir. Eğitime yeterli kaynak ayırabilir muyuz? Hayır." 
 
BİR TRAFİK POLİSİ BİR BAKANA CEZA YAZABİLİR Mİ? 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir ülke düşünün bakan trafik kurallarını aşıyor, hızlı gidiyor. Devleti temsil eden bir kişi polis de uyarıyor, ceza yazıyor. Kimse itiraz etmiyor. Soru şu? Türkiye’de bir polis bunu yapabilir mi? Hayır. Neden? Yasayı uygulama görevi poliste ama uygulamıyor. Güç tek kişide toplanmasın diye güçler ayrılığı vardır. Öyle bir düzen kuralım ki gücü bir kişiye temsil etmeyelim. Demokraside geldiğimiz nokta bu. Yasama yürütme yargı. Milli iradeyi bu üç güç temsil eder. Dördüncü güç medya ama bizde oluşmadı. İlk üç oluştu mu? Onu da sorgulamamız lazım. Yasama organı TBMM gerçekten halkın iradesini temsil ediyor mu? Sizin önünüze biz listeyi koyuyoruz ve 'bunlara oy ver’ diyoruz. 'Vermezsen ayrıca ceza yazacağım’ diyoruz. Millet kendi vekilini seçemiyor. Lider yazdığı zaman yasama organı kendini yürütme ile bir bütün olarak görüyor." 
 
HİBRİT DEMOKRASİ 
 
Kılıçdaroğlu, Sayıştay raporlarının iki yıldır meclise gelmediğini hatırlatarak, ticaret ve sanayi odalarının, STK’ların bunu sorgulaması gerektiğini söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Açıkça bir yolsuzluğu ortaya koydunuz çok açık tüm belgeleriyle. İktidar partisi derse ki bunu reddedeceksiniz red çıkıyor. O zaman burada ahlaki sorunumuz var. Sağlıklı denetimi yerine getirmiyor. TBMM kanun çıkarır, kamu harcamalarını denetler. Bu görevi Sayıştay aracılığıyla yapar ve bir mali rapor hazırlar. Milletvekilleri de açarlar okurlar doğru ya da yanlış ona göre bütçe görüşmelerinde konuşurlar. Son iki yıldır mali raporlar gelmedi. Dünyada örneği yoktur arkadaşlar. İtiraz eden oldu mu? Ticaret odaları borsalar TÜSİAD, TOBB, sivil toplum itiraz edecek. Benim vergimi nereye harcadın diye soracak. Demokrasinin çıkış noktası ödenen vergilerin nereye harcandığını sormaktır. Bizim demokrasimiz dünyada hibrit demokrasi olarak adlandırılıyor. Yargı bağımsız ve tarafsız olmak zorundadır." 
 
MERKEL BİR DAKİKA O KOLTUKTA OTURAMAZDI 
 
Kılıçdaroğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel’i örnek göstererek, şunları söyledi: "Toplumu ileriye taşımak ahlaki değerleri yükseltmek zorundayız. Siyaset ahlaki temeller üzerine inşa edilmezse bizim anladığımız siyaset değildir. Son günlerde yaşadığımız olaylar herhangi bir batı ülkesinde olsa Hükümet çoktan gitmişti. Merkel’i düşünün. Bir televizyon kanalında bir şeyi beğenmiyor, telefon açıp da 'kaldır oradan’ diyor. Düşünebiliyor musunuz? Bütün Almanya ayağa kalkar, Merkel bir dakika o koltukta oturamaz. Bize ne oldu? Bir sorunumuz var. Bunu bağırmadan çağırmadan oturup düşünmek zorundayız. Toplumu yeniden inşa edelim derken bunu kastediyorum." 
 
CEBİNİ DÜŞÜNEN SİYASETÇİYE PRİM VERDİK
 
Kılıçdaroğlu, tarım alanında sözde üstün olan Türkiye’nin yıllık tarım ihracatının 12 milyar dolar, Konya kadar büyüklüğü olan Hollanda’nın ise 80 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, bazı büyük kentlerde güneş battıktan sonra sosyal hayat sıfırlandığını, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin lojistik alanda yeterince gelişmediğini anlattı. Kılıçdaroğlu, "Edebiyatta Nobel ödülü alanımız var, tıpta uluslararası başarılara imza atanımız var. Hayatın her alanında son derece etkin insanlarımız var. En büyük yanlış alanımız siyaset. Siyasette dünya çapında siyasetçi yetiştiremedik. Ülkesini değil cebini düşünen siyasetçiye prim verdik O nedenle Türkiye bu noktada” dedi. 
 
GÜNEY KORE ÖRNEĞİ
 
Kılıçdaroğlu, konuşmasını Güney Kore örneği ile sürdürerek, "Türkiye, Güney Kore’den önce otomobil üretti markası Anadol. Güney Kore’nin bugün dünya çapında üç markası var. Biri Samsung. Bizde Anadol da kalmadı. Bilime teknolojiye olağanüstü yatırım yaptılar. Kore, Ar-ge’ye milli gelirini yüzde 3.4 ayırıyor biz ise binde 8. Her 1 milyon kişiye bin 459 buluş düşüyor bizde ise 9. Ne ile yapıyor bunu üniversite ile yapıyor. Bizim üniversitelerimiz bilgi üretmiyor korkudan konuşamıyor. Özgürlüğün olmadığı yerde bilim gelişmez kafanın özgür olması lazım” dedi. 
 
SÜREKLİ ÖVÜLEN LİDER DİKTATÖRE DÖNÜŞÜR 
 
Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından işadamlarından gelen üç soruya yanıt verdi. CHP lideri, belediye başkan adaylarını açıklamada neden geç kaldıkları yönündeki soruya “Büyük metropollerde adaylarımızı henüz belirlemedik. 9 Şubat Pazar günü belirleyeceğiz. Bütün belediye başkan adaylarımızı belirleyip noktayı koyacağız” dedi. CHP lideri internet yasağı ve Torba Yasa hakkındaki düşüncelerini soran işadamlarına şöyle konuştu: "İçinizde Batı’ya giden çok kişi vardır. Torba Yasa diye tanımladığınızda Batılı der ki; ne demek Torba Yasa. Medeni Kanun, Ticaret Kanunu vardır. Torba Kanun yoktur. 20 kanunda değişikliği bir torbanın içine koyup parlamentoya getirirseniz vatandaş da torba yasa der. Demokrasilerde bu olmaz. Demokrasilerde yasak olmaz. Yasaklarla bir yere varılmaz. 12 Mart, 12 Eylül yasakları vardı. Şimdi de yasaklar getiriliyor. Yasaklarla bir toplum ıslah edilmez. İnternet yasaklarına karşıyız. Bir politikacının en çok eleştiriye ihtiyacı vardır. Bir politikacı eleştiriden ders çıkarmak ve hatalarını görmek zorundadır. Sürekli övülen bir lider diktatörlüğe dönüşür. Medya üzerinde bu kadar büyük baskılar olmasaydı iktidar bu kadar büyük hatalara düşmezdi. Eleştirenler işten atıldı. Bu tablo Türkiye’nin kaldıracağı bir kadro değil." 
 
İKTİDAR DEVLET OLMAYACAK ÜLKEYİ YÖNETECEK 
 
Kılıçdaroğlu, yine bir soru üzerine partisinin iktidara hazır olduğunu dile getirerek, "İktidara hazırız. Kadrolarımızla da hazırız. Son üç yılda en büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir. Tüzüğü değiştirdik, yüzde 33 cinsiyet kotası getirdik. Başka partide yok. Yüzde 10 gençlik kotası getirdik. Ekonomi politikalarımızı yeniledik. Özel sektörün dinamizminin teşvik edilmesi gerektiğini biliyoruz. CHP iktidarında ilk 4 ayda siyasi ahlak yasasını çıkaracağız. Milletvekillerini güveniyor musunuz? Kimse güvenmiyor. Siyasi partilere de güvenmiyor. Güvenmemekte haklı mı? Haklı tabi çünkü sorun siyasetin kendisi. Hazır mısınız? hazırız. Üniversiteleri özgür olmayan bir toplumun geleceği olamaz. Her türlü düşünce özgürce dile getirilmeli. Biz Ortadoğu’yu besliyorduk şimdi saman ithal ediyoruz. Soracağız kendimize neden? Pek çok alanda büyük yatırımlara imza atabiliriz. Siyaseti ahlaklı, halkına hesap veren, sosyal devleti, yargı bağımsızlığını işleten, devletin kurumlarına müdahale etmeyen, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına saygı gösteren yeni bir yapıya ihtiyaç var. İktidar devlet olmayacak ülkeyi yönetecek. Batıda dış politikada saygınlığımız olacak. Dış politikada ekonomide en değerli uzmanlar bizde. Ekonomik krizde Türkiye’yi çıkaran kadroların içinde olanlar bizde" dedi. 
 
BOĞAZINIZDAN HARAM LOKMA İNMİYORSA HİÇBİR ŞEYDEN KORKMAYACAKSINIZ 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "SSK Genel Müdürlüğü yaptım. Türkiye bütçesinden sonra en büyük ikinci bütçeyi yönettim. Çok sorunlar vardı. Her bakanla kavga ettim. Sistemi kendi içinde düşündüğünüz zaman her sorunu aşabileceğinize inanın. Ülkenin her sorunu aşabilecek ve çözebilecek kapasitesi insan kaynağı var. Genel Müdür iken soruşturma geçirdim. Her şeyin hesabını verdim. Boğazınızdan aşağıya haram lokma inmiyorsa hiçbir şeyden korkmayacaksınız." 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2014, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER