'Ön Seçim İstedik Olmadı'

CHP’nin milletvekili adaylarını ön seçim yerine merkez yoklaması ile belirleme kararı, Kocaeli’de aday adayı olacaklarını açıklayan birçok partiliyi bundan vazgeçirtti. CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, kendilerinin de ön seçim beklediklerini belirterek, "Hepimizin arzusu ön seçimdi.Ama Parti Meclisi yetkili organ. 85 seçim çevremizden 56’sında önseçim kararı alındı. Aldıkları karara hepimizin saygı duyması gerekiyor" dedi.

'Ön Seçim İstedik Olmadı'
Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Gebze İlçe Başkanı Yakup Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında gündemle öne çıkan konulara değindi.   Kaplan, Süleyman Şah Türbesi ve oradaki karakolun boşaltılmasını "Üzücü bir hadise" olarak değerlendirirken, şöyle dedi:
 
"Türkiye Cumhuriyeti devleti topraklarının yer değiştirmesi bölgede olan istikrarsızlığın, ülkenin itibarının da kaybolduğu anlamına geliyor. Sevindirici tarafı büyük bir olay yaşanmadan oradaki askerlerimizin tahliye olmasıdır. Üzücü tarafı şu: Sanıyorum yakın gelecekte bu konuyla ilgili çok sık gündeme gelir. Tıpkı bizim Musul Konsolosluğumuz da esir düşen yurttaşlarımızın Işıd ile pazarlık yapıldı iddiaları gündeme gelmişti. Ama sanki IŞİD  ile danışıklı dövüş noktasında karakolun boşaltıldığı, türbenin ve manevi değerlere ait olan hazinenin Suriye’de başka bir yere geçici olarak taşındığı bilgisi hepimizi üzmüştür."
 
ÖN SEÇİM 
 
CHP Milletvekili Kaplan, 2015 seçimlerinin Türkiye için önemli bir nokta olduğunu, Haziran ayındaki seçimlerle demokrasinin Türkiye’de kurumsallaşması yolunda önemli yol alınacağını anlatırken şöyle konuştu:
 
"Ya da Türkiye bir diktatörlüğe doğru adım atacak. CHP Türkiye genelinde karar aldı. 85 seçim çevremiz var. 85 seçim çevresinin 56’sında ön seçim kararı aldık. Kalan 30 seçim çevresinin 17’si  yüzde 10 barajı aşılamadığı için merkez atamasıyla karar verdik. Kalan 13 seçim çevresi içerisinde merkez atamanın yapılmasına Parti Meclisi karar vermiştir. Türkiye’de son 20 yıl içerisinde 56 seçim çevresimde ön seçim yapan bir siyasi parti var mıdır? Elbette ön seçim önemli bir konu. Bir partinin üye, delege, tabanının sesini dinlemesi son derece önemlidir. Hepimizin arzusu da bu. Parti Meclisi kurultaydan sonraki yetkili organ olarak Türkiye’de siyasi partilerin dengesinin oluşması noktasında kararlar alır. Bu kararlara hepimizin siyasi partinin etik değerleri gereği uymamız gereken noktalar var. Hepimizin arzusu ön seçimden yanaydı. Ön seçim istedik, olmadı. Parti Meclisi yetkili organ. 85 seçim çevremizden 56’sında önseçim kararı alındı. Aldıkları karara hepimizin saygı duyması gerekiyor."
Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2015, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER