'Olaylar, Süreci Zehirleme Girişimidir'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, son dönemde Diyarbakır’da meydana gelen olayların, kente ve sürece zarar verdiğini belirterek, bunun süreci zehirleme girişimi olduğunu söyledi.

'Olaylar, Süreci Zehirleme Girişimidir'
 
Diyarbakır merkez Sur İlçesi’nde bir açılışa katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, basın mensuplarının son dönemde Diyarbakır’da gerçekleşen olaylar ve gösterilerle ilgili sorusunu yanıtladı. Bakan Eker, bu olayların Diyarbakır’ çok zarar verdiğini, Diyarbakır’n ismine ve 2 yıldır sürdürülen sürece zarar verdiğini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Bu bir manada süreci zehirleme girişimidir. Sebebi ne olursa olsun. Herkesin hepimizin burada sükunetle bakması lazım meseleye. İnsanların işyerlerine, huzuruna, yaşantısına, gölge düşürecek, zarar verecek bu şehir ile ilgili burada yaşanmaz duygusu oluşturacak  hür türlü bu manadaki gösteri kınadığımızı ve bütün Diyarbakırlılar olarak buna karşı durmak istediğimizi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Çünkü Diyarbakır’da doğrudan kalıcı olarak zarar verecek gelişmeler bunlar. Güvenliğin ve kamu düzeninin sağlanması elbette ki gerekiyor.Kanaatlerimiz, düşüncelerimiz, siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Eğer biz bir tepki göstereceksek, bu tepkileri demokratik yollarla meşruiyet sınırları içerisinde , kimseye zarar vermeden başkasının canına kast etmeden, zarar vermeden yakıp yıkmadan, kırıp dökmeden söylememiz lazım. Bunlarla hal halukarda mücadele ediliyor, faali yakalanıyor, adalete teslim edilecek. Ama bu zihniyetin karanlık bir zihniyet olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü Türkiye’ye zarar veriyor, Diyarbakır’a çok daha zarar veriyor. Bırakın Diyarbakır biraz huzur bulsun, hepimizde bunlara esnafımızla tüccarımızla sadece vatandaşımızı ve hemşehrimizle hepimiz, herkes siyasetçilerimizle hepimiz insanlara soğuk kanlı olmayı, serin kanlı olmayı ve meşruiyet sınırları dışına çıkmamayı çağrıda bulunmamız lazım. Benim çağrım budur."
 
Bakan Mehdi Eker, daha sonra partisinin ilçe kongresine katılmak üzere Silvan İlçesi’ne hareket etti. 
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER