'Öğrenci Evleri' Tartışması Büyüyor

Öğrenci evleri tartışması büyüyor. Konuyla ilgili TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve muhalefetten açıklama geldi.

'Öğrenci Evleri' Tartışması Büyüyor

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Mustafa Necati Kültürevi’nde, yağlı boya, seramik ve ebru sergisinin açılışına katıldı. Açılış öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evlerine yönelik açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Hukuk devletinde herhangi bir fiil yasak değilse serbesttir. Kuralı budur. Hukuk düzenindeki temel kural, bir şey yasak değilse serbesttir. Serbest alan içerisinde hukuka aykırı fiiller işleniyorsa onun da hukuk çerçevesinde yapılacak iş ve işlemleri bellidir. Sorumluları bellidir, gereğini onlar da yapar. Eğer, yürürlükteki kurallar mevzuat sorun olarak kabul edilen hususları yeteri kadar karşılamıyorsa o zaman da onunla ilgili olarak hukuki düzenlemeler yapılır. Bunda mutabıksak geri kalanı siyasi değerlendirmedir" şeklinde konuştu.
 
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise, “Devlet gücüyle namus ve ahlak dizaynı, totaliter sistemlere özgüdür” dedi.
 
 
 
"KAYGI İLE İZLİYORUZ"
 
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de, “Başbakan’ın yaptığı açıklamaları kaygı ile izliyoruz. Türkiye’nin böyle bir gündemi yoktu. Özellikle 11 yıllık iktidarı döneminde AK Parti bugüne kadar hiç dillendirmediği bazı şeyleri seçim döneminde kendi muhafazakar seçim kitlesini homojenize etmek için gündeme getirerek ülkenin gerçek gündemini göz ardı edecek bir tutum ortaya koyuyor. Başbakan’ın seçime yönelik çabası olarak nitelendiriyoruz. Sayın Başbakan, özel hayatın dokunulmazlığına yönelik ciddi düzeyde devletin müdahale yapabileceğini yönelik beyanatta bulunuyor. Bunların kabul edilemeyeceğini vurgulamamız gerekir. Özel hayatın dokunulmazlığı varsa, buraya müdahale etmek ne Başbakan’ın ne de devletin yetkilisinin görevi ve haddi olmadığını ifade etmek istiyorum. Sokakta toplumsal yaşamın her alanında insanların kendi bireysel doğrularıyla idame ettirdikleri bir yaşamları var. Başbakan bu bireysel alanları yanlış bir yere koyarak kendi siyasal kazanımlarını önceleyen bir takım demeçlerle bütün toplumu hizaya getirme, bütün topluma sanki en doğrusunu öğretme yaklaşımından vazgeçmelidir. Türkiye’deki öğrencilerin yaşadığı sorunlar bunlar mıdır, kaç defa bu yönlü bir toplumsal talep dile getirildi? Olmayan bir sorundan bahsediyoruz.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER