'Obezite İle Mücadelemiz Sürecek'

Akdağ, obeziteyle mücadele kampanyası çerçevesinde vatandaşa ücretsiz adım ölçer dağıtılacağını söyledi.

'Obezite İle Mücadelemiz Sürecek'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Atatürk Orman Çiftliği tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, obeziteyle mücadele için başlatılan kampanyayı tanıttı.
Vücut kitle indeksinin hesaplanmasıyla ilgili bilgi veren Akdağ, bir kişinin kilosunun boyunun kendisiyle çarpımına bölünmesiyle elde edilen değerin vücut kitle indeksi olduğunu bildirdi.
Akdağ, ''Piyasada dolaşan bir dolu diyet ve egzersiz önerisi var. Bunları basitleştirmemiz lazım. Vücut kitle indeksimiz yüksekse tüketiğimizden daha az kalori almalıyız, tıka basa yememeliyiz'' diye konuştu.

Kendisinin de kilo vermek için çaba gösterdiğini bildiren Akdağ, ''Son bir yılda 10 kilo verdim. 80 kiloya kadar çıkmıştım. Vücut kitle indeksim 30'a kadar çıkmıştı. 10 kilo verdim. Şimdi vücut kitle indeksim 27. Birkaç ay içinde 25, hatta biraz daha altına indirmek için 5-6 kilo vereceğim'' şeklinde konuştu.

Obeziteyle mücadelede Milli Eğitim, Tarım ve Hayvancılık gibi bakanlıklar ve diğer kurumlarla işbirliği yapmak istediklerini kaydeden Akdağ, şunları söyledi:
''Günde 10 bin adım atmalıyız. Bunun için vatandaşlarımıza ücretsiz adım ölçer dağıtacağız. Bununla ilgili alım sürecini başlattık, Bakanlar Kurulu'ndan yetki istiyoruz. Ben 10 kiloyu çok hareket etmediğim halde verdim. İki günlük bir egzersiz programım olmasına rağmen bunu ancak bir gün uygulayabiliyorum.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2012, 15:25
YORUM EKLE

banner47