banner9

Numan Kurtulmuş'tan Açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Dünyanın Suriyeli göçmenler meselesini ve küresel ölçekte göçmenler meselesini çözememesinin temel nedeni, güçlülerin bakış açısındaki eksikliktir. Biz kimseden yardım istemiyoruz. Kimseye ’Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz. Kimse para vermeden Türkiye zaten 8 milyar doların üzerindeki bir yardımı mültecilere yapıyor" dedi.

Numan Kurtulmuş'tan Açıklama
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Eğitim Bir- Sen’in Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde düzenlenen 24’üncü kuruluş yıldönümü kutlamalarına ve 2’nci Kısa Film Yarışması ödül törenine katıldı. Starlight Resort Convention Center’da gerçekleştirilen programda konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Eğitim Bir-Sen’in Türkiye’nin önemli birliklerinden biri olduğunu, üye sayısı ve etkinliği bakımından Türkiye’nin en kayda değer sendikası haline geldiğini belirtti.
 
DÜNYA SİSTEMİ KÜRESEL HİÇBİR KRİZE ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR
Dünyanın karşı karşıya kaldığı temel sorunlara değinen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Dünya sistemi problem çözme yeteneğini kaybetmiş vaziyette. Ukrayna’daki krizi çözemiyor, Suriye’deki problemi çözemiyor. Nasıl, ne şekilde çözeceklerini bilemedikleri için dünya sistemi küresel hiçbir krize herhangi bir şekilde çözüm üretemiyor" dedi.
 
BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KURULUŞU YANLIŞTIR
Suriye’deki iç savaşın 5’inci yılını doldurduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, 5 yılda önce iç savaş, ardından vekalet savaşları döneminin geldiğini ve şimdi de üçüncü bir dönemin başladığını aktardı. Büyük güçlerin Suriye üzerinden bir küresel ve bölgesel savaşa tutuştuğuna değinen Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şöyle dedi: "Dünyanın bütün orduları bu bölgede. Rusya’dan Amerika’sına kadar Çin’inden Avrupa ülkelerine kadar bütün ülkelerin gemileri, uçakları, askerleri burada. Ortadoğu tahtasında satrançtaki elini güçlendirmeye çalışıyor, ama kimse şu soruyu sormaya cesaret edemiyor; Ey uluslararası camia, nasıl oluyor da bu meseleyi çözebilecek bir görüşü ortaya koyamıyorsunuz? Hani Birleşmiş Milletler vardı. BM sadece temenni ediyor, BM herhangi bir sorunu çözme perspektifine sahip değil. Çünkü Birleşmiş Milletlerin kuruluşu yanlıştır, çünkü BM’nin bugüne kadar geldiği noktada üretebildikleri araçlar artık çalışmıyor. Çünkü Birleşmiş Milletler acil bir çözüm bulmak için sorunlara yaklaşmıyor, güçlünün gücünü pekiştirmek için güçlüler adına bir dünya sistemi kurulması için var olageliyor. Birilerinin buna karşı çıkması gerekmez mi? İşte Türkiye buna bütün gücüyle karşı çıkıyor. ’Dünya beşten büyüktür’ derken bu gerçeği ifade etmeye çalışıyoruz. Dünyada 5 ülke ne kadar haklıysa o ülkelerin insanlarının ne kadar hakkı varsa 194 ülkenin de o kadar hakkı vardır."
 
SURİYELİ MÜLTECİLER KONUSU
Sadece güçlünün sesinin çıktığı bir dünyanın asla devam edemeyeceğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, yeryüzünde herkesin sözünün olduğu, haklının da hakkını aldığı bir dünyanın kurulmasının şart olduğunu aktardı. Bu topraklarda mücadelenin öncelikli olarak bunun üzerinde durduğunu kaydeden Kurtulmuş, ikinci meselenin de Suriyeli göçmenler olduğunu söyledi. Avrupa Birliği’nin Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar euro destek vermeyi önerdiğini hatırlatan Kurtulmuş, bunun karşılığında ’Şu kapılarınızı siz Avrupa’ya doğru kapatın, Doğu’daki kapılarınızı açın. Siz bu mültecileri alın, besleyin, onlarla ne yaparsanız yapın’ dendiğini aktardı.
 
BİZ KİMSEDEN YARDIM İSTEMİYORUZ
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Göçmenler konusunda hassasiyet gösteren politikacıları bir tarafa bırakarak söylüyorum. Onları istisna tutarak söylüyorum. Dünyanın Suriyeli göçmenler meselesini ve küresel ölçekte göçmenler meselesini çözememesinin temel nedeni, bakış açısındaki, güçlülerin bakış açısındaki eksikliktir. Biz kimseden yardım istemiyoruz, kimseye ’Bize üç kuruş para verin’ demiyoruz. Kimse para vermeden Türkiye zaten 8 milyar doların üzerindeki bir yardımı mültecilere yapıyor. Ekmeğimizi, suyumuzu paylaşıyoruz. Elimizdeki imkanları paylaşıyoruz" diye konuştu.
 
Suriyeli mülteciler meselesine bir insanlık sorunu olarak baktıklarını vurgulayan Numan Kurtulmuş, Uzakdoğu’dan, Afrika’dan, Asya’dan gelen insanların göçmen haline dönmesini bir insani kriz, bütün insanlığın çözmesi gereken bir sorun olarak gördüklerini kaydetti.
 
Törende Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak- İş Başkanı Mahmut Arslan, Ak Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu da konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kısa film yarışmasında dereceye giren filmlerin yönetmenlerine plaket ve ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2016, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER