Nefes Kesen Tatbikat

Türkiye-Pakistan Ortak Komando ve Özel Kuvvetler Tatbikatı (CİNNAH-2014), 15-30 Eylül 2014 tarihleri arasında, Isparta Eğirdir’deki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda, Türkiye ve Pakistan Silahlı Kuvvetlerinden birer komando kolunun katılımıyla icra edildi. Tatbikatta, Terörizmle Mücadele Harekâtı kapsamında tecrübe paylaşımı sağlandı.

Nefes Kesen Tatbikat
 
Türkiye-Pakistan Fiili Komando ve Özel Kuvvetler Tatbikatları (ATATÜRK-CİNNAH); 1998 yılından itibaren, Türkiye ve Pakistan’da dönüşümlü olarak icra ediliyor. Pakistan’da icra edilen tatbikata ’ATATÜRK’, Türkiye’de icra edilen tatbikata ise ’CİNNAH’ adı veriiyor.
 
Tatbikatın amacı; iki ülke Komando ve Özel Kuvvet Birlikleri arasında bilgi ve eğitim paylaşımı yapılması, iki ülke Silahlı Kuvvetleri arasındaki mevcut olan işbirliği ve dostluğun daha da güçlendirilmesi ve geliştirilmesi olduğu belirtildi.
 
Tatbikat süresince; dağcılık, kol harekâtı, meskûn mahallerde muharebe, hava hücum harekâtı ve terörizmle mücadele harekâtı konularında  eğitimler ile Özel Kuvvetler Harekâtı kapsamında küçük birlik harekâtı, gerilla taktik ve teknikleri ve karşı terörizm eğitimleri icra edildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER