'Mutluluk Oranı Düştü'

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre 2009-2013 yılları arasında psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle doktora başvuran kişi sayısının üç kat arttığını belirtti.

'Mutluluk Oranı Düştü'
 Güven, Psikofarmakoloji Derneği'nin yayımladığı rapora göre, ülkemizde antidepresan tüketiminin 2003 yılından 2012 yılına kadar yüzde 160 kat arttığını söyledi. Bu artışın  Türkiye'de yaşanan bir çok sorunların bir göstergesi olduğunu belirten Güven,  İstatistiksel rakamlara göre antidepresan içeren reçete sayısındaki artışın Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK'ya) ek maliyet getirdiğinin de çok açık olduğunu söyleyerek  bu konuda bir Araştırma Komisyonu'nun kurulması teklifinde bulundu. 
 
‘AVUSTRALYA EN MUTLU ÜLKE’
 
Prof. Dr. Hülya Güven, “Uluslararası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 2013 yılında hazırlanan Daha İyi Yaşam Endeksi'nde, gelir düzeyi, sağlık, güvenlik ve iskân gibi alanlarda, 30'dan fazla ülkenin durumu karşılaştırıldı. Avustralya, güçlü ekonomisi sayesinde son üç yıldır, durumu en iyi, dolayısıyla en mutlu ülkelerin başında geliyor. Çünkü işsizlik, konut ve sağlıklı yaşam sorunlarını çözümlemiş bir ülke konumunda. Avustralya ile birlikte İsveç, Kanada, Norveç, İsviçre, ABD, Danimarka, Hollanda, İzlanda ve İngiltere'de ilk 10’a girdi. OECD'nin endeksine göre, Avustralya, değerlendirme ölçütlerinin her birinde diğer ülkelerden çok daha önde. Ortalama ömür beklentisi de yaklaşık 82 yıl olarak belirlenmiş” dedi. 
 
MUTLULUK ORANI DÜŞTÜ
 
Türkiye'de ortalama ömrün 75 yıl olarak belirtildiği ve OECD endeksinde de mutlu ülkeler sıralamasında  Türkiye'nin 36’ıncı ve son sırada yer aldığının görüldüğü bilgilerini aktaran Güven, şu açıklamayı yaptı: “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2013 yılına ait Yaşam Memnuniyeti Araştırmasına göre de hayatından mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2012 yılında yüzde 61 iken 2013 yılında bu oranın yüzde 59'a, düştüğü belirtilmiştir. Ülkemizde işsizliğin yüzde 10'lara çıkmasını, kadına şiddetin giderek artmasını, gelir dağılımı bozukluğunu, eğitimde büyük kaoslar yaşanmasını ve kapımıza kadar gelen savaşı gözönüne alacak olursak neden  yüksek oranda antidepresan kullanıldığını açıklamak kolay olur. Ancak yine de hükümetin görevi nedenleri  tam olarak ortaya çıkararak önlemleri almaktır. Neden  ülkemizde yaşayan yurttaşlarımız diğer ülkelerde yaşayanlardan daha fazla mutlu olmasınlar. İlaç ödemeleri SGK tarafından teşhis olmadan ödenmediğine göre, antidepresan kulanımındaki artışın nedenlerini, daha çok hangi sorunlar nedeniyle ilaç kullanımda artış yaşandığını, SGK'ya maliyetini ve alınacak önlemler açısından TBMM'de bir Araştırma Komisyonu kurulması konunun açıklığa kavuşması açısından önemlidir.”
Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2014, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER