'Mumcu Zaten Ölümsüzdü'

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, bombalı saldırı sonucu katledişinin 21. Yılında düzenlenen etkinliklerde bir konuşma yaptı.

'Mumcu Zaten Ölümsüzdü'
 CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray konuşmasının başında, “Ben öyle bir dünya ve öyle bir Türkiye arıyorum ki insanlar ölmeden öldürülmeden ölümsüzleşsinler. Bazı dostlar ‘katledilen Uğur Mumcu ölümsüzleşti’ diyorlar. Bir insanın ölümsüzleşmesi için katledilmesine gerek yoktur. Nitekim Uğur Mumcu da menfur eller tarafından katledilmeseydi de eserleri ve gazeteciliği ile ölümsüzleşecekti,” dedi. 
 
Konuşmasında CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu’nun da İzmirlilere selâmını getşrdiğini ifade eden Çıray, “Sayın Güldal Mumcu’yu tanımaktan da şeref duydum. Anladım ki Uğur Mumcuların eşi de onun kadar dik, mücadeleci ve samimi Atatürkçü oluyorlar” diye sözlerini sürdürdü. 
 
“İzmir Barosu  seçimlerinde Atatürkçü ve ülke bütünlüğünden yana olan adaylardan Aydın Özcan’a yakınım”
 
Konuşmasının devamında Atatürk’e vurgu yapan Çıray, “Tecrübe sahibi oldukça öğrendikçe Atatürk’e olan bağlılığım artıyor. Atatürk hitabesinde Ey Türk ordusu veya  ey Türk memuru dememiş, Ey Türk Gençliği demiş. Arkadaşlar bu gençlik hepimiziz. Atatürk’ten sonra yaşayan herkes onun gençliğidir. Yaşın kaç olursa olsun bu laik cumhuriyeti bu medeni dünyaya üye olma idealini, onun önümüze koyduğu büyük mücadeleyi hiçbir şekilde ihmal etmemeliyiz. Her konuda taviz verebiliriz ama asla Atatürk’ten taviz veremeyiz. Bunu verdiğimiz zaman, işte o zaman biz olmaktan çıkarız,” dedi.
 
Daha sonra Sema Pektaş’ın istifası üzerine yapılacak olan İzmir Baro Başkanlığı seçimleri hakkında sorulan bir soruyu cevaplayan CHP milletvekili Dr. Aytun Çıray sözlerini şöyle tamamladı: “Meslek kuruluşlarının siyasetten bağımsız olduklarını söylemek gerçekçi değildir. Ne Tabip Odaları ne de Barolar... Öncelikle seçimle gelen herkese saygımızı belirterek Atatürk’çü, lâik, etnik siyaset yapmayan ve ülkemizin bütünlüğünden yana olan aday kimse onun yanında olduğumu ifade ediyorum. Bu konuda milli ve manevi değerlere bağlılığı ile tanıdığım başkan adaylarından siyaset arkadaşım Aydın Özcan’a yakın olduğumu açıkça ifade ediyorum.”
 
Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER