Muhalefete Çağrı'da Bulundu!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti kapatma iddiaları üzerinden muhalefete bir çağrıda bulundu: ''Hemen yarın gelin, hep beraber bir Anayasa değişikliği ile parti kapatılmasını imkansız hale getirelim.'' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mardin'de "Türkiye'de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu" konulu panelde konuştu.
 
Başbakan Davutoğlu, ''Anneye hürmet gösterilen, annenin elinin öpüldüğü, eşe muhabbetle bakılan ve kızımızın başının okşandığı her gün bizim için Kadınlar Günü'dür'' dedi.
 
Davutoğlu, 14 ilde pilot olarak uygulanan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) bugün itibariyle tüm illere yayılacağını bildirdi.
 
MUHALEFETE ÇAĞRI
 
Başbakan, konuşmasında parti kapatma iddialarına da değindi.
 
Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmayacağını ifade eden Davutoğlu, ''Buradan muhalefet partilerine çağrıda bulunmak istiyorum: Daha Meclis faaliyetini gösteriyor, seçime de vakit var. Hemen yarın gelin, hep beraber bir Anayasa değişikliği ile parti kapatılmasını imkansız hale getirelim'' diye konuştu.
 
Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:
 
''Kadınlarımız olmasaydı kültürel süreklilik olmazdı. Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur. Bizim inancımız, zinhar kadına yönelik herhangi bir ayrımcılığa dayanmaz, aksine bizim inancımız kadına ihtirama dayanır, kadını çok özel bir makamla şereflendirilmiş bir insan topluluğu olarak tanımlar.
 
Anneye hürmet gösterilen her gün bizim için Kadınlar Günü'dür. Annenin elinin öpüldüğü her gün, eşe muhabbetle bakılan her gün kızımızın başının okşandığı her gün bizim için Kadınlar Günü'dür. Bugün Türkiye için zamanın ruhu nedir diye sorsalar, çözüm süreci üzerinden sağlanan kardeşlik ve barış ortamıdır derim.
 
''ONLARIN ARASINDA BİR AYRIM GÖZETİRSEK BU MAKAMLAR BİZE HARAM OLSUN''
 
Gözyaşıyla bana sarılan bir şehit annesinin gözyaşlarını bağrımda hissettiğimde de Diyarbakır anneleri olarak son dönemde kahramanca bir mücadeleye çıkan çocukları dağa çıkartılmış annelerin ağladığını gördüğümde de aynı acıyı hissettim. O çocuklar bizim çocuklarımız, hepsi bizim çocuklarımız. Emin olunuz ki eğer onların arasında bir an ayrım gözetirsek bu makamlar bize haram olsun.
 
Kadınların sahip çıkmadığı hiçbir mesele başarıya ulaşamaz. Çözüm süreci bütün milletin malıdır ama her şeyden önce kadınlarımızın, annelerimizin, kız kardeşlerimizin malıdır. Sizlerden bu kardeşlik projesine sahip çıkmanızı rica ediyorum. Tarihi bir eşikteyiz. Şehit annesinin de, çocukları dağlara çıkan annenin gözyaşları da bana aynı acıyı hissettirdi. Anneler bu topraklarda çözüm sürecinin garantileridir.
 
''MHP'Lİ, CHP'Lİ, HDP'Lİ BÜTÜN MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM''
 
Meclis'te grubu bulunan 4 partinin kadın milletvekilleri el ele verip 'biz de kardeşlik diyoruz, biz de analar ağlamasın diyoruz' diye ortak bir mesaj yayımlasalar ne güzel olurdu. MHP'li, CHP'li, HDP'li bütün milletvekillerine çağrıda bulunuyorum: Bizim kadın milletvekillerimiz de burada, onlara da talimat veriyorum. Böyle bir girişim başlatın: 'Kadınlar Günü'nde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimi'. Bizim milletvekillerimiz buna hazırdır. Ümit ederiz ki şu veye bu taraf adına konuşan bütün siyasi partilerde bu çizgide buluşurlar.
 
''DEMOKRATİK SİYASETİN OLDUĞU YERDE PARTİ KAPATMA OLMAZ''
 
Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmaz. Buradan muhalefet partilerine çağrıda bulunmak istiyorum: Daha Meclis faaliyetini gösteriyor, seçime de vakit var.
 
''HEMEN YARIN GELİN...''
 
Hemen yarın gelin, hep beraber bir Anayasa değişikliği ile parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Hemen yarın...''
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2015, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER