MIT İle İşbirliği Yapacağız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, MIT ile değişik protokoller yapabileceklerini, yapmak istedikleri protokolün uzun ömürlü olmasını arzuladıklarını belirtti.

MIT İle İşbirliği Yapacağız

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, MIT ile değişik protokoller yapabileceklerini, yapmak istedikleri protokolün uzun ömürlü olmasını arzuladıklarını belirterek, "Onun içinde doğrudan doğruya MIT'nin vakfına girmemiz lazım. Oraya da nakit para koymamız lazım. Koyabiliriz ama doğrudan doğruya yurt dışına para transferi anlamına geldiği için, bu TÜBİTAK ve bakanlık mevzuatında yok. Bu sorunun halledilmesi için yasa çıkması gerekiyor. Yasayı, bu yıl çıkartırız, çok zor bir şey değil" dedi.
ABD'nin Boston kentinde düzenlenen "Uluslararası Biyoteknoloji Fuarı'na katılmak için bu kente gelen Ergün, teknoloji ve mühendislik alanında dünyanın önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology'i (MIT) ziyaret ederek, MIT Rektör Yardımcısı Phillip Khoury ile görüştü.
MIT'in vakfına konulacak para miktarında bir sorun olmadığına işaret eden Ergün, bu vakfa örnek olarak ilk etapta 10 milyon dolarla girebileceklerini, buraya konulan paranın bir getirisi olduğunu, konulan para miktarına göre MIT'ye yüksek lisans ve doktora öğrencisi gönderme imkanı ile öğretim üyelerinin buradaki laboratuvarlarda araştırma yapma imkanı sağladığını anlattı.
MIT'de Türkçe ders
Ergün, vakfa konulan para miktarı kadar getirisi olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mesela ilk etapta 10 milyon dolarla girerdik. bu parayı iki bölüme ayırırdık, 5 milyon dolarlık bölümünü yüksek lisans ve doktora öğrencileri için, diğer 5 milyon dolarlık bölümünü de araştırma projelerinden alınacak katkı için. Koyacağınız paraya göre finanse ediyor MIT."
MIT'nin vakfına girildiğinde, MIT'ye Türkiye'den öğrenci de gönderilebildiğini, projelerin sunulabildiğini, Türkiye'den hocaların gönderilip MIT'nin laboratuvarlarından istifade edebildiğini anlatan Ergün, bu programla MIT'de Türkçe derslerinin de seçmeli dersler arasına gireceğini bildirdi.
Ergün, Türkiye tarafından kaynaklanan teknik sorunun yasayla aşılması gerektiğini vurgulayarak, bu sorunun aşılmasının çok zor olmadığını, çıkartılacak bir yasa ile bu sorunun aşılabileceğini, bu yasanın da bu yıl içinde çıkartılabileceğini ifade etti.
MIT'de Avrupa ülkelerinin çoğunun merkezi olduğunu anımsatan Ergün, bu yeni uygulama ile MIT'de Türkiye'nin de merkezi olacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2012, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER