MHP İçin Mahkemeden Karar Çıktı

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, MHP'de olağanüstü kurultay talebini kabul etti.

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ndeki ilk duruşma öncesinde partililer adliye koridorunu doldurdu. Mahkeme, duruşma salonuna sadece tarafların avukatlarını aldı. Salona izleyci ve gazeteciler alınmadı. Partililer adliye koridorunda bekleyişlerini sürdürüyorlar. Polis, mahkemenin kapısında ve koridorda güvenlik önlemi aldı.  
 
MHP'DEN KARARA İLK YORUMLAR
 
MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın 'Hukuk yolu tükenmedi. Bir üst mahkemeye gideceğiz.' dedi.
 
Yalçın'ın açıklamasının ardından MHP'de kurultay talep eden Sinan Oğan'ın değerlendirmesi ise şöyle oldu.
 
Temyize gitmeleri 'olağanüstü kongre'  kararının uygulanmasını engellemiyor. Karar temyizden bağımsız olarak uygulanacaktır. Yargıtay'a tüm genel merkezin müracat edeceği anlaşılıyor. Bu süreci durdurmaya uğraşacaklardır ama bunun için bir gerekçe gerekiyor. Yargıtay Kurultay kararını ne diye engelleyecektir.  Biz bu sürece çok ciddi hazırlandık. Hiç bir hukuki açığımız yok.
 
Öte yandan mahkemenin karar vermesinin ardından başkan adaylarından Sinan Ogan mesajını Twitter üzerinden verdi.
 
Başkan adaylarından Meral Akşener de twitter hesabından karara ilişkin bir yorum paylaştı.
 
 
SÜREÇ NASIL BAŞLADI?
 
MHP’li muhalifler, partinin olağanüstü kurultaya gitmesi için topladıkları 543 imzanın işleme konulması için 5 Şubat’ta yargıya gitmişlerdi. Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan, imzaları önce MHP Genel Merkezi’ne teslim etmiş, ancak herhangi bir yanıt alamamışlardı. Muhaliflerin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede 16 il başkanı “davalı” olarak yer almıştı. Dilekçede, 2010 yılında Saadet Partisi’ne olağanüstü kongre çağrısı yapmak üzere üç kişiyi görevlendiren Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile 2005 yılında olağanüstü kongresini yapması için CHP’yi “ihtar” eden Anayasa Mahkemesi kararları emsal gösterilmişti. MHP ise yaptığı savunmada, “MHP’nin bir dernek ya da bir vakıf olmadığını” vurgulayarak, “Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin bu kararı vermekle yetkisiz olacağını” dile getirmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER